Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumlarından Gezi Davası açıklaması; “Adalet tahakküm altına alınmıştır”

İkrar-HA1 | 27 Nisan 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumlarından Gezi Davası açıklaması; “Adalet tahakküm altına alınmıştır”

İKRAR – Alevi kurumları, Gezi Davası’nda alınan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları ve onlarca kişiye verilen hapis cezaları ile ilgili açıklama kaleme aldı. Yapılan açıklamada; “bu davada yargılananın Gezi Parkı veya protestolar olmadığının farkındayız” ifadeleri kullanıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri tarafından yapılan açıklama;

Basına ve Kamuoyuna

2013 yılında yaşadığımız Gezi Parkı ve sonrasında gelişen, ülkedeki baskıcı siyasi iktidara karşı protestolar ve gösterilen direniş meşrudur. Biz bu davada yargılananın Gezi Parkı veya protestolar olmadığının farkındayız.

Verilen hüküm, ne Gezi direnişi, ne de şahıslaradır:Hüküm, Türkiye adalet sistemine bir bütün olarak verilmiştir.

Adalet sistemimiz siyasi iktidar tarafından tümüyle tahakküm altına alınmıştır. Yargılamalar, AKP’li yıllarla birlikte başlayan Türkiye adalet sistemindeki yeniden yapılandırma ve dönüştürmenin bir uzantısıdır.

Verilen kararlar hukuki olmanın uzağında, temel insan haklarıyla bağdaşmaz durumdadır. Türkiye’de hukuk, artık hakimlerin kararlarının uzağında, siyasilerin kararlarıyla işletilen bir kurum olmuştur.

AKP, Türkiye’nin ilerici kurumlarını ve unsurlarını tasfiye ederken hep siyasi davaları kullanmıştır. Ancak bugüne kadar yürüttüğü siyasi davaların hepsi çökmüştür. Bugün biz şunu görmekteyiz ki, bu dava da çökecektir.

Gezi direnişi ve bugün tutuklanan insanlar Türkiye halkının bilincinde zaten aklanmıştır. Ancak onları mahkum eden AKP iktidarı gerek halk gerekse hukuk nezdinde hiçbir zaman aklanmayacaktır.

 

Haksız ve hukuksuz bütün kararların karşısındayız. Gezi yargılanamaz!

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.