Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumlarından Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusu

İkrar-HA1 | 12 Kasım 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumlarından Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusu

İKRAR – Alevilik ve Alevi yurttaşlar hakkında ayrıştırıcı söylemleri sözde fetvaları ve bir inancı başka bir inanca karşı kışkırtıcı ifadeler kullanması ile gündeme gelen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Yeni Şafak Gazetesi yazarı Prof.Dr. Hayrettin Karaman hakkında Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanları ve yöneticileri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular.

(HABERİN VİDEOSU)

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, kendisine ait internet sitesinde, kendini Sünni olarak ifade eden bir kadının, “Alevi ile evlenilir mi” yönündeki sorusuna “Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile Sünni bir kız evlenemez” yanıtını vermişti. Bu yanıt gerek Alevi kamuoyu gerekse de farklı bir çok kesimde şiddetle kınanarak lanetlenmişti. Günlerdir Karaman hakkında iktidarın nasıl bir yaptırım uygulayacağı beklenirken herhangi bir açıklama yapılmaması üzerine Alevi kurumları harekete geçtiler. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Özgür Kaplan Çağlayan Adliyesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Karaman hakkında suç duyurusunda bulundular.

 

“BİZLER KADIDAN HOCADAN MOLLADAN FETVA ALAN BİR İNANCA SAHİP DEĞİLİZ”

Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusu dilekçelerini ilettikten sonra basının sorularını yanıtlayan kurum başkanlarından Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül “Alevi toplumu olarak 72 millete aynı nazardan bakan, temelinde insan sevgisi olan tüm varlığını güzel ahlak ve sevgi üzerine inşa etmiş ve evrensel güzelliklere sahip bir inanca sahip olmamıza rağmen inancımız bu ülkede baskın bir inanç tarafından kabul görmemektir. Bizleri düşmanlığa karşı karşıya getirmeye çalışan tarikatçılar akademisyenler yazarlar bilmelidir ki bizler kadıdan hocadan fetva alan bir inanca sahip değiliz. Anayasada belirtilen  216.  Maddeye istinaden toplumu karşı karşıya getiren toplumun bir kesimi aşağılayarak ayrıştırmak suçu işlediğini tespit ettik ve bugün davacı olduk. Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı genel merkezleri olarak şikayetçi olduk. Her inancın kendi ibadethaneleri ve gelenekleri vardır. Bu insanlıktan nasiplerini almamış insanlar da bu inançları ve inançları benimsemiş bireyleri ayrıştırıp ötekileştirip toplum içerisinde küçük düşürmeye çalışmaktadır. Bugün kendisinden davacı olduk” dedi.

“HUKUKTAN BEKLENTİMİZ BU SAPIK ZİHNİYETLERE CEZA VERMESİDİR”

Çağlayan Adliyesinde suç duyurusunda bulunmaya gelen Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez’de konuşmasına “Sapık zihniyetli birisinin açıklamasından dolayı hukuka başvurduk. Umut ediyorum  hukuk bu sapık zihniyetliye cezasını vermelidir. Bir daha insanların değer yargıları üzerine sapıkça ifadeler kullanmazlar. Bu ilk değil son da olmayacak ama hukukun buna dahil olup bu zihniyetleri engellemesi gerekmektedir. Alevileri hedef alan bu açıklamalar beyanlar belki biz harekete geçmesek yada duyarlı insanlar bununla ilgili bir kelam etmeseler soruşturma dahi açılmayacak. Bunun da yanlışlığını bilerek belirtiyorum ki bu sefer böyle olmasın ve hukuk üzerine düşeni yapsın” dedi.

“3 MİLYONUN ÜZERİNDE TÜRK-KÜRT EVLİLİĞİ, 1 MİLYONUN ÜZERİNDE ALEVİ-SÜNNİ EVLİLİĞİ VARKEN BU KENDİNİ BİLMEZLERİN NE KONUŞTUĞU BİZİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL”

Alevi Kurum Başkanları ile birlikte suç duyurusunda bulunmak üzere Çağlayan Adliyesi’nde olan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt “Yüzyıllardır inadına barış inadına sevgi inadına kardeşlik demeye devam edeceğiz. Ne yazık ki kendini bilmez bazı insanların söylemlerin dışında bu ülkede Alevileri çağdaş laik ve demokrat olarak biliyorlar. Bu adamın ne dediğinin bu toplumda karşılığı olduğunu düşünmüyorum. Bu coğrafya da 3 milyonun üzerinde Türk – Kürt evliliği var, 1 Milyonun üzerinde Alevi Sünni evliliği var. Bu kendine yazar diyen adamın söylemine göre bu evliliklerden doğan çocukları nereye koyacağız. Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk ve bu adamın cezalandırılmasını istiyoruz. Sürecin takipçisi de olacağız.

 

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.