Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumlarından İktidarın Cemevi Başkanlığı hamlesi gündemli büyük toplantı

İkrar-HA1 | 03 Kasım 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumlarından İktidarın Cemevi Başkanlığı hamlesi gündemli büyük toplantı

İKRAR – Alevi Kurumları AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cemevlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Alevi-Bektaşi İnanç ve Cemevleri Başkanlığı’na bağlanması ile ilgili olağanüstü gündem ile Ankara’da bir araya gelecekler. 

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Demokratik Alevi Dernekleri imzası ile gerçekleşecek toplantıya çağrı bildirisi yayınlandı.

 

Çağrı Bildirisi;

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın dergahlarımızı ziyaret ederek söylediği sözler, Bütçe komisyonuna gelen yasa tasarısı, özlemini çektiğimiz Rıza Şehri düsturuna ve Mürşit/Pir/Rehber/Talip
yol-inanç ilişkisine aykırı olduğunu düşündüğümüz adımlar oldu. Yıllardır dile getirdiğimiz, ikrar bağı olan taliplerimiz ile birlikte dini, dili, ırkı, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun tüm halkların bir arada, aynı paydada eşit yaşama haklarının mücadelesine aykırı olduğunu düşündüğümüz bu tutumun bir yasa ile meclis gündemine geleceği bugünlerde Dedeler, Analar, yoluna, ikrarına sahip çıkıyor şiarı ile buluşma kararı aldık. Bütçe komisyonunda görüşülüp meclise gelecek olan torba yasanın içerisinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak kurulacak “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” dairesine yönelik gündem için Ankara’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi’nde 07.11.2022 Pazartesi saat 10:00’da buluşuyoruz.

Sizleri gerek Osmanlı dönemi gerek cumhuriyetin 1. yüzyılında binbir bedeller ödeyerek inancımızı günümüze taşıyan yol önderlerimizi gelecek yüzyılın kuşatma ve asimilasyon politikasına karşı sözünü söylemeye, inançsal olarak duruşunu göstermeye, Alevi inancına ve Alevi taliplerinin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz!
Alevi kurumlarını kuşatmak ve Aleviliği asimile etmek amacıyla oluşturulan bu yasaya karşı 7 Kasım Pazartesi saat 10.00’da Ankara Dikmen’de bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı binasında inançsal olarak yol önderlerimiz ile yapacağımız bu toplantı sonrasında; son 30 yıllık süre zarfında Alevilerin talepleri noktasında büyük özveri ile çalışan Alevi kurumlarımıza, cemevlerimizin temsilcilerine ve yoluna sıdk-ı sadakat ile bağlanmış, çekilen onca eza, cefa ve çileye rağmen yolundan dönmemiş tüm yol taliplerimize 8 Kasım Salı günü saat 10.00’da TBMM’de sözümüzü söylemek yola sahip çıkmak adına çağrıda bulunuyoruz.
Bu bağlamda “Dedelerimizi, Analarımızı, Babalarımızı, âşık-ı sadıklarımızı, Alevi kurumlarımızı ve yol taliplerimizi” tarihi sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Dernekleri Federasyonu
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri
Demokratik Alevi Dernekleri

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.