Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumlarından Isparta’da Gani Kaplan’a yönelik saygısızlıkla ilgili açıklama

İkrar-HA1 | 25 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumlarından Isparta’da Gani Kaplan’a yönelik saygısızlıkla ilgili açıklama

İKRAR – Isparta Cemevi açılışında AKP’li Belediye Başkanının PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a konuşma yaptığı esnada sataşıp üzerine yürümesi ile ilgili Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri ortak açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada Gani Kaplan’a yönelik saldırı sonrasında protesto ederek kürsüye çıkmayan ADFE Genel Başkanı Celal Fırat ile HBAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez’e teşekkür edildi. 

 

Alevi Kurumlarının ortak bildirisi;

BASINA VE KAMUOYUNA
Yapımı tamamlanan Isparta Cemevi’nin bugün saat 11’de açılışı yapıldı. Isparta şehir merkezinde İlk cemevi olma özelliği taşıyan Isparta Cemevi’nin açılışına Avrupa ve Türkiye Alevi İnanç kurum temsilcileri yanı sıra Muharrem Temiz ve Tolga Sağ da katıldı.
 Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması ve Alevilere eşit yurttaşlık hakkının verilmesi yönünde konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın üzerine yürüyen AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen hakaret ve nefret söylemleri ile Gani Kaplan’ın sözlerini kesti.
Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen bu eylemiyle Alevi toplumunu aşağılamış, küçük düşürmüş ve şiddeti kışkırtmaya yönelik söylemlerde bulunmuştur.
Bir kamu yöneticisinin cemevinin açılışını bahane ederek adaleti, inancı ve vicdan ölçüsünü kendi siyasi zihniyetine alet etmesi ve bu bahaneyle Gani Kaplan’ı tehdit etmesi, AKP hükümetinin Alevi toplumuna karşı olan ikiyüzlü zihniyetinin göstergesidir.
Ayrıca Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in tüzel kişiliği olan bir devlet kurumunu kendi malı kabul ederek “Bu cemevini ben yaptırdım.” demesi de ayrıca hadsizliktir. Çünkü başta Ispartalı Aleviler olmak üzere onlarca Alevi kurum yöneticileri çok iyi biliyor ki cemevi arsasının satın alınmasından inşaatın tamamlanmasına kadar olan tüm süreç, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu,
ülkedeki Alevi kurumları ve Ispartalı işadamlarının lokmaları sayesinde tamamlanmıştır.
Bizler bireysel çıkar ve siyasi istikballeri için inancımıza yönelik nefret söylemlerinde bulunan, kurum yöneticilerimize saldıran, nefret söylemleri ile toplumu tahrik eden ve Alevi toplumunu suçlayarak ötekileştirmeye yönlendiren herkesin şunu çok iyi bilmesini istiyoruz; erdemli bir yönetici, hak ve hukuku kabul eder, insan hakları dahilinde yer, din, inanç ve vicdan özgürlüğünün adil dağıtılması ve saygı duyulması yönünde çaba harcar diyoruz.
Ve bugün bir kez daha gördük ki Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in hareketi ideolojiktir. Kendisini kınıyor ve derhal istifa etmesini istiyoruz.
Ayrıca bu söylemlerden sonra Pir Sultanca duruş sergileyip konserini iptal eden Tolga Sağ ve Muharrem Temiz’e, PSAKD genel başkanı Gani Kaplan şahsında Alevilere yapılan hakaret karşısında konuşma yapmayı protesto eden ADFE Genel Başkanı Celal Fırat ve HBAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez’e teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla…

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.