Hoşgeldiniz  

Alevi kurumlarından Selami Sarıtaş’a gerçekleştirilen saldırı ile ilgili açıklama

İkrar-HA1 | 06 Ağustos 2022 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi kurumlarından Selami Sarıtaş’a gerçekleştirilen saldırı ile ilgili açıklama

İKRAR – Alevi Vakıflar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş’a evinin önünde gerçekleştirilen saldırı ile ilgili bugün Kartal Cemevi Vakfı’nda bir açıklama gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen açıklamaya Alevi Bektaşi Federasyonu, Cem Vakfı, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileri, İstanbul şubeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Gerçekleştirilen açıklamada “Bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız” ifadesi kullanıldı. 

Alevi örgütleri, geçtiğimiz hafta Ankara’da cemevlerine, önceki akşam ise Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a yönelik saldırıların ardından ortak açıklama yaptı.

“Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız” denilen açıklamanın tamamı şöyle:

“Muharremin ilk günü Ankara’da eş zamanlı olarak Cemevlerine yapılan saldırıdan sonra dün gece muharremin 7.günü Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş canımız evinin önünde kimliği belirsiz motorlu, kasklı 2 kişi tarafından saldırıya uğramıştır.

Kurum başkanımıza yapılan bu saldırının faillerinin bir an evvel yakalanıp, yargıya teslim edilmesini bekliyoruz.

Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız.

Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tür saldırıları kınıyoruz.
Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kesimine karşı önyargı taşımamış ve zalim olmamış ve dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla eşit yurttaşlık temelinde ortak yaşam kurma için mücadele etmiştir.

Kamuoyuna çağrımızdır; Türkiye’de farklı düşünenlere karşı geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olup, bu saldırıların ve nefret suçların son bulması için çözüm üretelim!
Bundan sonra herhangi bir cemevine veya yöneticilerimize karşı saldırılar son bulsun.

Muharrem oruçlarının tutulduğu bugünlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik beraberlik içinde her canımızla lokmalarımızı pay etmeye devam edeceğiz.

Pirimiz Pir Sultan’ın güzel deyimi ile gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım…”

İmzacı kurumlar:

Alevi Vakıfları Federasyonu

Alevi Bektaşi Federasyonu

Alevi Dernekleri Federasyonu

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Alevi Kültür Dernekleri

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri

Karadeniz Platformu

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.