Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumlarından TBMM’de ki görüşmeler ile ilgili açıklama

İkrar-HA1 | 27 Ekim 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumlarından TBMM’de ki görüşmeler ile ilgili açıklama

İKRAR – Alevi kurumları, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nunda görüşmeleri gerçekleştirilen “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevleri” Başkanlığı’nın da kuruluşunu içeren torba yasa görüşmeleri sonrasında bilgilendirme duyurusunda bulundular.

Ortak Açıklama;

BASINA VE KAMUOYUNA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınıp kabul edilen, “vergi usul kanununda ve bazı kanunlarda değişiklik” yapılmasını içeren torba yasaya itirazımızı her platformda ifade etmeyi sürdürüyoruz. Alevi Kurum temsilcileri olarak önce Plan ve Bütçe Komisyonunda yapmış olduğumuz itirazları bugün de Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri ile görüşerek “Eşit Yurttaşlık” ve başta cemevlerimizin ibadethane olarak kabul edilmesi taleplerimizi ilettik. Bu doğrultuda tasarının meclis genel kurulu gündeminden derhal geri çekilmesini ve Alevi Kurum temsilcileri ve inanç önderlerimizden oluşan bir komisyonda yeniden ele alınıp, müstakil bir yasa olarak yeniden düzenlenmesini istedik. Kırmızı çizgilerimizi bizzat grup başkanvekillerine ileterek, aksi taktirde meşru ve demokratik itiraz hakkımızı her platformda ve her şekilde ortaya koyacağımızın bilinmesinin özellikle altını çizdik.
Beklentimiz Aleviliği yeniden tanımlayan ve sınırlarını belirleyen, esasında bir inancın inkarına dönük bu torba yasanın bir an önce gündemden çıkarılmasıdır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Dernekleri Federasyonu
Alevi Vakıfları Federasyonu
Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.