Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumlarından tehditler savuran Kaymakam hakkında açıklama: “Bizim inancımız kirli ellerin uzanamayacağı kadar yücedir”

İkrar-HA1 | 14 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumlarından tehditler savuran Kaymakam hakkında açıklama: “Bizim inancımız kirli ellerin uzanamayacağı kadar yücedir”

İKRAR – Dersim’de Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın silahlı kişilerle birlikte Düzgün Baba Cemevi önünde poz verip Cemevi’ni tehdit etmesinin ardından Alevi Kurumları biraraya gelerek ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yayınlanan açıklamada Kaymakam Uğur Tutkan’ın görevden alınması çağrısı yapılırken “Bizim yolumuz, inancımız, kutsalımız; hiçbir karanlık elin, hiçbir haddini bilmez gücün uzanıp kirletemeyeceği kadar yücedir. Tam tersine, buna çabalayanların gücümüz ve inancımız karşısında ne kadar aciz kaldıklarını gösterir” ifadeleri kullanıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından ortaklaşa kaleme alınan açıklama da şu ifadeler kullanıldı;

Düzgün Baba Bizim Kutsalımızdır!
Alevilerin kutsal mekanı olarak bilinen, Dersim’in Nazımiye İlçesi sınırlarında asırlardır var olan, neredeyse insanlık tarihi kadar eski Düzgün Baba Mekanına bazı karanlık güçlerin korku ve ellerindeki silahlarla tehditler salmaya çalıştığını gördük.
Devleti temsil eden bir kişinin, Alevi kutsalına böyle bir gönderme yapması, devletin Alevilere yönelik düşünce ve saygı çerçevesini göstermektedir. Hiçbir dayanağı ya da belgesi olmadan yıllardır “Camiye ayakkabıyla girdiler.” söylemiyle inanç sömürüsü yapanlar, başka inançların kutsalına silahla çıkarma yapmakta, fotoğrafa poz vermekte sakınca görmüyorlar. Bu, Alevilerin bu ülkede maruz kaldığı zulmün ve ayrıştırmanın fotoğrafıdır.
Yüzyıllardır inancımıza, yolumuza, ibadethanelerimize, hakaret etmekten, yok saymaktan, baskı uygulamaktan vazgeçmiyorlar. Unuttukları şey; hiçbir çabanın bizi yolumuzdan döndürmediğidir. Bizim yolumuz, inancımız, kutsalımız; hiçbir karanlık elin, hiçbir haddini bilmez gücün uzanıp kirletemeyeceği kadar yücedir. Tam tersine, buna çabalayanların gücümüz ve inancımız karşısında ne kadar aciz kaldıklarını gösterir.
Devletin kaymakamı, bir Alevi kutsalı önünde böyle poz vererek, temsilcisi olduğu devletin itibarını zedelemektedir. Kaymakam Uğur Tutkan, derhal görevden alınmalıdır.
Ne Alevi Kızılbaş inancı ne de Düzgün Baba mekanı; kapısına dikilen iki silahlı kişiden korkacak kadar zayıf, dikkate alacak kadar köksüz değildir! Fakat bu yapılan, bir devlet için kara lekedir.
HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.