Hoşgeldiniz  

Alevi Vakıflar Federasyonu öncülüğünde Alevi İnanç Önderleri açıklaması; “Aleviler yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen birliktir”

İkrar-HA1 | 29 Nisan 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Vakıflar Federasyonu öncülüğünde Alevi İnanç Önderleri açıklaması; “Aleviler yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen birliktir”

İKRAR – Alevi Vakıflar Federasyonu öncülüğünde bir araya gelen 200’ye yakın Cemevi Karacahmet Sultan Dergahı’nda bir açıklama gerçekleştirdiler. Son zamanlarda gerek sosyal medya gerekse de televizyonlardan Aleviliğe yönelik gerçekleştirilen saldırılar, iftiralar ve oluşturulan cadı avı ile ilgili tüm topluma yönelik bir açıklama yapıldı. Karacahmet Sultan Dergahı Başkanı Muharrem Ercan Dede tarafından yapılan açıklamada birlik çağrısı yenilendi. 

Değerli Canlar,
Saygıdeğer Kamuoyu;
Türkiye Cumhuriyeti’ni meydana getiren en temel sütunlardan birisi olan Alevilere yönelik tahribatlar ülkemizin barış ve huzur içerisinde birlik ve beraberliğine kast etmek hedefiyle örgütlü ve sistematik bir plan içerisinde sürdürülüyor.
Son dönemde artarak devam eden, Alevi inancına yapılan saldırıların farkındayız. Ne yazık ki, üzülerek şahit olduğumuz bir diğer konu ise, bizzat Alevi inanç toplumunun içerisinden de, toplumumuzu bölen, parçalanmasına hizmet eden açıklamaların yapılmasıdır. Yüzyıllarca Osmanlının şeyhülislamları tarafından verilen “Rafızî, dinsiz” gibi aşağılamaları haklı çıkartmak istercesine, Alevilerin toplumsal konumu, yeni bir sürecin içine çekilmeye çalışılmaktadır.
Devleti yönetenlerin, Alevilere karşı, Anayasadan ve Uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanan durum sonucu sahipsiz bırakılan Aleviler üzerinde, yeni oyunlar oynanmak istenmektedir.
Alevi Halkı kâmil bir halktır. Toplumsal birlikteliğimizin, vatandaşlığımızın ve dayanışmamız en çok gerekli olduğu bu günlerde Alevi İnancımızı yüzyıllardan bu yana her türlü baskı, zulüm ve eziyetlere rağmen bugünlere taşıyan değerli mürşit, pir ve dedelerimiz bu tür girişimlere geçit vermeyecektir.
Alevilik Hakk, Muhammed, Ali yolunda İslâm’ın batıni yorumudur. Aleviler, Hallac-ı Mansur’un, Nesimi’nin Hakk aşkını, hümanizmini ve eline, beline, diline sahip yüksek ahlakı esas alan İslâm anlayışıdır. Bu nedenle Kerbela’da Hz.Muhammedin torunu, Hz. Ali’nin evladı, Hz. Hüseyin’e ve Ehlibeyt’e dünya tarihinde emsali görülmemiş bir şekilde zulmeden, aradan geçen 1350 yıla rağmen hala Ortadoğu coğrafyasında kafa kesen Emeviliği, İslam olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Aksi takdirde mürşitlerimizin, pirlerimizin, dedelerimizin yüzyıllardan bu yana koruyarak getirmiş olduğu inancımızın temelini inkar etmiş oluruz.
Biz “Hakk, Muhammet, Ali” yolunda el ele, el hakka anlayışıyla bir birliğiz. Bu ikrarı veren tüm Aleviler birdir. Birlik yolda olur, sürekler farklı olabilir ama biz yolda birliği, inançta ararız.
Alevilik/Aleviler; Hakk-Muhammet- Ali birliğine; On iki İmamların yoluna; Ahmet Yesevi’den, Ebul Vefa’ya, Hünkâr Hacıbektaş Veli’den, Pir Sultan’a cümle erenlerin ‘Pir’liğine aşk ile bağlıdır. İnancının temel değerlerini, yolunu, erkânını ‘Kırklar Meclisi’nden alır.
Aleviler Cem yapar, Semah döner, deyiş, nefes okur. İbadethanesi Cemevidir. Bizim inancımızda “Hakk” Bir’dir.
Kaynağını Allah, Muhammet, Ali inancı ve Ehlibeyt sevgisinden alan Alevi İnancımız, dün olduğu gibi bugün de gerçek İnanç Önderlerimiz tarafından gelecek nesillere riyasız, önyargısız, hoşgörü ve insan sevgisi ile taşınacaktır.
Aleviler bu ülkenin aydınlanması, çağdaşlaşması ve gelişmesinden taraf olarak sürekli akıl ve mantığı ön plana almışlardır. Cemevleri ibadethane olmanın ötesinde Aleviliğin teolojisi, felsefesi ve insani değerleriyle eğitim yuvasıdır.
Nice Hakk âşıklarının bedel ödeyerek bizlere ulaştırdığı Alevi İslam anlayışı hiç bir kurumun, hiç bir partinin, hiç bir rejimin arka bahçesi ya da kullanımına sunulacak bir inanç değildir. Biz Aleviler, diğer inançları ve kurumları tartışmadan, ayrımcılığın olmadığı özgür ve demokratik bir ortamda diğer inançlarla eşit haklara sahip olmak, ekonomiden siyasete ve devlet kurumlarına kadar her alanda yer almak istiyoruz.
Aleviler yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen birliktir, “Hak, Muhammet, Ali” yolunda da birlikte olmaya devam edeceklerdir. Ocak Ulularımızın buyurduğu gibi “Yol Cümleden Uludur” ve “Yola birlikte gidilir”.
Birliğimiz, dirliğimiz daim olsun. Hızır yar yardımcımız olsun.
Allah eyvallah
HABER MERKEZİ
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.