Hoşgeldiniz  

Aleviler Maraş’ta… Katledilen canların mezarları ziyaret edildi

İkrar-HA1 | 25 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Aleviler Maraş’ta… Katledilen canların mezarları ziyaret edildi

İKRAR – Maraş Katliamı’nın 43’üncü yıldönümü dolayısıyla katliamın yaşandığı kentte Alevi örgütlerinin çağrısı ile bir anma gerçekleştirilecek. Anma öncesinde Alevi kurum yöneticileri katliamda hayatlarını kaybeden canların sırlandığı mezarları ziyaret ettiler. Avrupa ve Türkiye’den çok sayıda kurumun yöneticisinin yer aldığı programda gülbeng verildi, duazlar okundu.

Maraş Katliamında katledilen Mehmet Mengücek’in mezarı başında başlayan anma programında kardeşi o günü anlattı. Yaşanan katliamın boyutlarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan kardeş Mengücek “Abim babamdan katliam yapılıyor nasıl evimizde otururuz diyerek izin istedi. Babam izin vermedi ama abim dinlemedi gitti. Motorsikletle giderken motoru bozuldu. Yolda kaldı. Sonra kara haber ulaştı bize abimi vurmuşlar. O gün dünyamız karardı bizim” dedi.

Video Yüklenecek…

 

“KATLİAMIN BOYUTLARINI TAHMİN EDİLEMEDİ”

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’de katliam anmasında mezar başında bir konuşma gerçekleştirdi. Mehmet Mengücek’in verdiği mücadeleyi anlatan Özen “Hiç kimse katliamın boyutlarını tahmin edemedi. Kimse bu kadar korkunç bir katliam ile karşı karşıya kalacağını düşünemedi. Mehmet can mahallede muhtarlık yapmış bir isimdi. Alevilerin birlikte yan yana yaşaması dolayısıyla kolay hedef olmasına neden oldu. Mehmet yoldaşımız mahallede yaşayan diğer masum insanları uyarmak, korumak için mücadele verdi. İlgililere sesini duyurmaya yardım etmeye çalıştı. Kendi insanlarına yardım etmek isterken şehit oldu Mehmet yoldaş. Belki Mehmet yoldaşımız mücadelesini vermeseydi binlerce Alevi burada katledilebilirdi. O yüzden unutmayacağız. Mehmet Yoldaşımızı da ona reva görülen ölümü de diğer canlarımızı da unutturmayacağız” dedi.

“BU KATLİAMI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ”

Katledilen canların mezarlarında gerçekleştirilen anma programında verilen gülbengten sonra konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül “43 Yıl önce derin devlet eliyle gerçekleştirilmiş bu katliamı lanetliyoruz. Bu katliamı unutmadık, unutturmayacağız. Her zaman yüreğimizin kanayan yarası olacak. Hesabını divana da bırakmayacağız” dedi.

 

“DEVLETİN BİRZAT OLDUĞU HİÇBİR KATLİAM AYDINLATILMADI”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan “43 yıl önce katledilen bir yoldaşımızı anıyoruz. Kabri başındayız. Maraş Katliamı’nın üzerinden 43 yıl geçmesine rağmen hala aydınlatılamadı. Devletin bir zat içinde olduğu katliamların hiçbiri aydınlatamadılar. Maraş Katliamı sonrasında gerçekleşen tüm Alevi katliamlarının perde arkası hep devlet tarafından gizli tutuldu. Maraş Katliamı sonrasında faşist 12 Eylül Darbesinin gelmesinin sonucu olarak anlıyoruz ki devletin bir fiil içinde olduğu bir katliamdır. Tüm katliamlarda katledilen canlarımızdan hesap sormak istiyoruz ama bu şekilde sorulmaz. Milyonları Maraş’a döktüğümüz zaman ki bu gelecek yıl için Alevi örgütlerine çağrımdır. 1 Milyon insanı Maraş sokaklarına indirip sokakları kilitledikten sonra hesap sorulur” dedi.

 

“UNUTMAK İHANETTİR, UNUTMAMAKTA BURADA OLMAKLA OLUR”

İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Cem Bitnel “Yoluna Yoldaşına sahip çıkmak adına canını feda eden tüm yoldaşları Mehmet can nezdinde söylenecekleri herkes söyledi. Unutmak ihanettir Unutmamakta ancak burada olmakla olur. Bu hepimizin kabul ettiği bir gerçek. Toplumun da duyarlı olması gerekiyor. Sadece örgütlerin ve örgüt yöneticilerin hassasiyeti ile adım atamıyoruz. Binleri milyonları Maraş’a getirdikten sonra hesap sormaktan bahsedeceğiz. Allah eyvallah aşk olsun Mehmet yoldaşımızın mücadelesine dik duruşuna” dedi.

 

“ASKERLER GÜPE GÜNDÜZ GÖZ ÖNÜNDE MEHMET’İ VURDULAR”

Maraş Katliamı şehidi Mehmet Mengücek’in kayını da yaşadıklarını gördüklerini anlattı. “Mehmet birkaç kez bizim eve uğruyor ve bizi bulamıyoruz. Benim evin 100 metre ilerisinde katliama karşı direnenlerin yaşadığı bir ev vardı. Askerler katliamcılara müdahale etmezken katliama uğrayanlara müdahale ediyor. Onları hedef alıyordu. Askerler Mehmet’in olduğu eve girdiler. Silah sesleri geldi. Askerler birilerini tutukladılar. Ben Mehmet olduğunu fark etmedim. Sonra askerler kalabalık bir şekilde etrafını sardıkları kişiyi götürürken tek el kurşun sesi geldi. Sonra Mehmet’i askerlerin vurduğunu gördüm. Askerler güpe gündüz göz önünde Mehmet’i vurdular” dedi.

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.