Hoşgeldiniz  

Aleviler Muharrem Ayında Munzurda Aşure Dağıtılıp Cem Olacak.

Muhabir 24 | 21 Ağustos 2020 | Genel A- A+

Aleviler Muharrem Ayında Munzurda Aşure Dağıtılıp Cem Olacak.

Alevi kurumları, Munzur Gözelerinde aşure lokması İçin ortak çağrıda bulundu.
Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yaptıkları ortak açıklamada, Munzur Gözelerinin Alevilerin kutsal mekanlarından olduğunu, kutsal mekanlara yapılan müdahale ve her türlü haksızlığın karşısında olacaklarını dile getirdi. Muharrem Ayı içinde olduğumuza değinilirken, insan olmanın onuruyla Gönüller’i pak etmek gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Çağrı metni:
Zahir ile batının,
Doğru ile eğrinin,
Mazlum ile zalimin kavgasıdır Kerbela…
Haksızlığa, zulme karşı bir feryattır ki
Yüzlerce yıldır dinmez bu feryat…
Kerbela, acının, haksızlığın olduğu her yerdir.
Munzur bugün Kerbela’dır.
Bitmeyen Alevi asimilasyon çabası, katliamlar, yok sayma bugün de kutsalımız olan Munzur Gözelerinde başlatılan peyzaj çalışmasıyla gün yüzüne çıkmıştır. Çevresine hayat veren Munzur’u boğmak istiyorlar.
Aleviler olarak içinde bulunduğumuz yas-ı matem günleri, gönüllerden kinin uzaklaştığı, zalimliğin ve haksızlığın lanetlendiği, birlik, kardeşlik ve barış duygularının pekiştiği, insan olmanın onuruyla gönüllerin pak edildiği günlerdir. Elbette düşmanlığı sürdürmekten daha zordur barışı getirmek ama mümkündür insanın insana kardeşliği!
İnancımıza, kutsallarımıza, değerlerimize yapılan her türlü saldırı karşısında Hüseyin gibi durup, Zeynep gibi direnmek ikrarımızdır. Alevi kurumları olarak, Dünya Barış Gününde, iyilikten ve barıştan yana, aşure lokmamızı Munzur’a adıyoruz ve lokmamızı pay etmek için kutsalımız olan Munzur’a yüz sürüyoruz.
Kutsallarımızdan elinizi çekin!
Munzura Dokunma!

Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Dernekler Federasyonu
Alevi Vakıflar Federasyonu
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

İkrar Haber Ajansı

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.