Hoşgeldiniz  

Aleviler üç bir yandan Hünkar’a yürüdüler; “Bizi kendilerine benzetemeyecekler”

İkrar-HA1 | 16 Ağustos 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Aleviler üç bir yandan Hünkar’a yürüdüler; “Bizi kendilerine benzetemeyecekler”

İKRAR – Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün 751. Yılında Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye ve dünyanın çeşitli kentlerinden Hacıbektaş İlçesine gelen binler kentin üç ayrı noktasından Hünkarın dergahına yürüdüler.

Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi anmak için Hacıbektaş ilçesine giden Aleviler üç koldan yaptıkları “Dergahlarımızı istiyoruz” yürüyüşün ardından dergah önünde açıklama yaptı.

Açıklamayı Alevi kurumları adına Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eş Genel Başkanı Hüseyin Mat yaptı.

Mat, “Gelen herkese teşekkür ederiz. Bir kez daha Hünkarımızın önündeyiz. Dergahlarımızı istiyoruz talebimizi yineliyoruz. Ama devlet hala vermemekte ısrar ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde bir inanç toplumu inanç merkezini mesai saatleri içinde müze olarak ziyaret etmiyor. Bu zulümdür. Aleviler, Kürtler, Atatürkçüler, kadınlar, çocuklar, herkes mutsuz. Asimilasyon ve inkar politikalarına maruz kalıyoruz hala. Alevilerin başına 100 yılda her şey geldi. Yaşadığımız acıları tekrar yaşamak istemiyoruz” dedi.

Biz taleplerimizi dile getirdikçe iktidar halen Osmanlı oyunları oynuyor” diyen Hüseyin Mat konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizi yönetenler tabi ki cemevlerimize gelebilir ama orayı mescit haline getiremez. Bunu kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanı bizi kendine benzetmeye çalışıyor. Bunu asla başaramayacaklar. Aleviler 35 yıldır aynı talepleri dile getiriyor. Buna duyarsız kalmak vicdansızlıktır. Alevi kurumlarını muhatap almıyorlar çünkü gerçekten sorunlarımızı çözmek istemiyor. İşi bulandırmak istiyorlar. Cumhurbaşkanı samimiyse buraya gelseydi niye alternatif etkinliklere katıldı.”Aleviler eşit yurttaşlık istediklerini ve bu temelde taleplerini dile getirdiklerini kaydeden Mat, “Eğer samimiyseniz Alevilerin taleplerini anayasal güvence altına alın biz de sizi ayakta alkışlayalım. Altını çiziyoruz tekrar. Biz sizden kimliğimizi istiyoruz bizi tanıyın istiyoruz. Para, pul, çimento, kum istemiyoruz. Bizim için her yer cem yeridir. Bize cemevi yapmayın. Eşitliği sağlayın. Biz çok inatçı bir toplumumuz. Her katliamdan sonra ayağa kalktık. Bu politikalarla Alevileri teslim alamazsınız. Avrupa’da Aleviler haklarını aldı da burada neden almıyor?” diye konuştu.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.