Hoşgeldiniz  

“Alevilerin Ekmeği Yenmez” Sözünde Hakaret Görülmedi

Haberci34 | 20 Haziran 2020 | Alevilik, Çocuk, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Son Dakika A- A+

“Alevilerin Ekmeği Yenmez” Sözünde Hakaret Görülmedi

Savcılık, “Alevilerin ekmeği yenmez” sözünde hakaret görmedi.

2018 yılının Ekim ayında din öğretmeni G.B.’nin Din Kültürü dersinde mübarek ayları saydıktan sonra öğrencilere hitaben “… Muharrem orucunu sadece Aleviler tutar ama Alevilerin ekmeği yenmez.” dediği, öğrencilerden birinin “Neden yenmez?” sorusu üzerine “Aleviler bizim gibi peygamber efendimizi sevmez. Onlar sadece torunları Hasan ve Hüseyin’i severler.” dediği öğrenildi. Öğretmenin bu ayrıştıran sözlerinden etkilenen bir öğrencinin ” Hocam ben Alevilerin ekmeğini yedim ama az yedim. Bir şey olur mu?” sorusuna ise ” Az yemişsin, bir şey olmaz ama sen yine de gidip, onu bir cami hocasına danış.” şeklinde cevap verdiği sınıftaki öğrenciler tarafından onaylandı.

Tüm bu nefret ve ayrıştırıcı sözler üzerine Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel YILMAZ tarafından, İstanbul Arnavutköy’de bulunan Cumhuriyet Ortaokulu’nda Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmeni olan G.B. hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Savcılığın dün verdiği kararda öğretmen G.B.’nin sözlerinin halkın sosyal sınıf, ırk, dini, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimine düşmanlık içermediği belirtildi.

Takipsizlik kararı verilen dava ile ilgili görüşülen Arnavutköy Cemevi Başkanı Sayın Yüksel YILMAZ, öğretmenin bu sözleri kullandığını söylemesine rağmen mahkemenin bunu dikkate almadığını ve takipsizlik kararı verdiğini anlattı. Yüksel YILMAZ, davayı üst mahkemelere taşıyacaklarını bildirdi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.