Hoşgeldiniz  

Alevilik ve Kırklar Meclisi’ni anlatan çizgi film hazırlanıyor

İkrar-HA1 | 03 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevilik ve Kırklar Meclisi’ni anlatan çizgi film hazırlanıyor

İKRAR – Almanya Alevi Bektaşi Enstitüsü tarafından 22 dakikalık Aleviliğin ilk başlangıç noktası kabul edilen zamanlardan bugünlere gelen, içerisinde Şah-ı Merdan Ali, Fatma Ana, Şah İmam Hüseyin, İmam Hasan ve diğer İmam Efendilerimiz, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve 7 Ulu Ozanımızın olduğu Kaygusuz Abdal’dan Hallacı Mansur’a kadar tüm değerler, isimler yad edilecek.

Alevi- Bektaşi inancının şekillenmesinde büyük rolü olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin 750’nci ölüm yıldönümü nedeniyle UNESCO, 2021 yılını Hacı Bektaş Veli’yi anma yılı ilan etmişti.

Bu kapsamda farklı etkinlikler düzenlenirken Almanya Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü de bir projeye imza attı.

Enstitünün girişimiyle Alevi inançlarını ve mitlerini Aleviliğin temel öğretilerine dayanarak anlatan, Hacı Bektaş Veli’nin yaşamına dair kesitler de içeren Hünkar Bektaş adlı fantastik bir çizgi film hazırlandı.

Fragmanı yayınlanan 22 dakikalık çizgi filmin tamamı 15-20 gün içinde yayınlanacak. Çizgi filmin senaryosu “Kırklar Meclisi – Hünkar Bektaş” kitabının da yazarı Ayşe Acar’a ait. 

Çizer ekibinde Tuncer Çetinkaya, Gizem Deniz, Erdal Durmuş’un yer aldığı filmin seslendirmesi Sedat Yılmaz, müzikleri ise İlke Türkdoğan tarafından yapıldı. 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.