Hoşgeldiniz  

Ali Erbaş’ın Dersim’de Cemevi Ziyareti protesto edildi

İkrar-HA1 | 13 Haziran 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Ali Erbaş’ın Dersim’de Cemevi Ziyareti protesto edildi

İKRAR – Cemevleri’nin yasal statüsü ile ilgili herhangi bir adım atmayan, ibadethane hakkını gasp edilmesinde büyük bir rolü olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yine Dersim’de ve yine Dersim’de Cemevi ziyaret ederek çirkin görüntüler oluşmasına neden oldu. Cemevleri’nin hukuksal haklarını yaptığı açıklamalar ve çıkardığı fetvalarla gasp eden Ali Erbaş Tunceli Cemevi ziyaretinde “Yasal statü ile ilgili hükümetimiz çalışmalar yapmaktadır. Ancak bizim herhangi bir insiyatifimiz yoktur” dedi.

Tunceli Cemevi Başkanı ve aynı zamanda Tunceli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü olan Ali Ekber Yurt tarafından karşılanan Ali Erbaş’ın ziyareti Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şube Başkanı Ali Ekber Kaya tarafından yapılan açıklama da Ali Erbaş ve onu kabul eden Cemevi yönetimi kınandı.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri’nin açıklaması;

Geçmişten bugüne Alevi halkını Sünnileştirme çabaları aralıksız çeşitli yol ve yöntemlerle sürdürüldü. Bugünde bu çabalar yoğunlaştırılmış bir şekilde, devşirmelerle, parayla, mal ve makamla, gri pasaportlularla sürdürülmektedir. Bugün yerel halkın jar u diyarlarını yok sayan, Munzur’u mesire yeri yapan, dağları maden şirketlerine açan, Düzgün Bava ziyaretinde silahlarla resim çekinen bir zihniyet var karşımızda. Alevilerin vergisinden maaş alıp, Alevileri yok sayan, cemevlerini inanç merkezi olarak kabul etmeyen, İslam’ı, İslamiyet’i kendi siyasi çıkarları doğrultusunda kullanan bu anlayışı reddediyoruz. Alevi köylerine cami yapan zihniyet, Dersimlilerin çocuklarını imam hatiplere mecbur bırakan zihniyet, mezar taşlarını tahrip eden yaklaşım ne zaman değişecek? Bu yol ve yöntemlerle sonuç alınamayacağı ne zaman anlaşılacak? Çorum, Sivas, Maraş, Dersim katliamları hangi sorunu çözdü? Alevileri reddeden, asimile etmeye çalışan anlayışlar çözüm üretemezler. Eşit yurttaşlığı geliştirmeyen hiçbir hükümet ülkeye hizmet edemez, olsa olsa belli bir kesime hizmeti esas alarak zıtlıklarla ülkeyi geriye götürmüş olurlar

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.