Hoşgeldiniz  

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, 50’den fazla Baronun ortak TBB Başkan Adayı oldu

İkrar-HA1 | 08 Kasım 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, 50’den fazla Baronun ortak TBB Başkan Adayı oldu

İKRAR – Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun iktidara yaklaşması ve o meyilde baroları dizayn etmesi üzerine yaklaşan TBB Genel Kurulu öncesinde 50’den fazla İlin Baro Başkanları Eskişehir’de bir toplantı gerçekleştirdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Dersim Barolarının öncülük ettiği Feyzioğlu’na muhalif baro başkanları TBB Genel Kurulunda Başkan Adayı olarak Ankara Baro Başkanı Av. Erinç Sağkan’ı aday gösterdiler. 

Ülkedeki barolar genel kurullarını bir yıllık sürenin ardından tamamladı. Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) seçimlerine ise haftalar kaldı. Ankara’da 4-5 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek TBB başkanlığı için İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’nın da aralarında olduğu 50’nin üzerinde baro, ortak aday çıkarma kararı aldı. Avukatlar ve hukuk örgütlerinin sık sık tepkisini alan mevcut TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na karşı adayı görüşmek üzere Eskişehir’de dün yapılan toplantıda barolar, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ı aday gösterdi. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na, ‘iktidara yakınlığı, bağımsız yargıdan koptuğu, çoklu barolara olan desteği’ gerekçesiyle barolardan tepki çok büyük oldu. 

“TBB’Yİ TEK BİR KİŞİNİN YÖNETTİĞİNİ GÖRDÜK”

Baroların ortak adayı Erinç Sağkan, TBB adaylığına ilişkin BirGün’e konuştu. TBB’deki yönetim anlayışından uzun süredir rahatsızlık duyulduğunu ifade eden Sağkan, buna ilişkin istişarelerde bulunduklarını söyledi ve somut adımlar için baro seçimlerinin bitirilmesini beklediklerini aktardı. Seçimlerin tamamlanmasının ardından somut adım atmaya karar verdiklerini belirten Sağkan, “Bir araya gelerek yaşanan bu rahatsızlıkların karşısında nasıl bir anlayışla seçime girmek ve savunmayı tekrar nasıl ayağa kaldırabileceğimizi konuştuk. TBB’yi tek bir kişinin yönettiğini görüyorduk” dedi.

MUTABAKATIN SONUCU

Tek kişinin ‘iktidara yanaşmasıyla birlikte hukuksuzlukların üzerinin örtülmesini sağladığı’na dikkat çeken Sağkan, şöyle konuştu: “Bir lider ihtiyacı olmadığı, ortak bir akılla, güçlü bir baro başkanı, yönetim kurulları ve merkezleri, ortak bir iradenin ortaya çıkması belirlendi. Çok sayıda baro başkanımızın tamamen ortak mutabakatı sonucu tarafıma tebliğ edildi.” Sağkan, “TBB bir meslek örgütüdür” dedi ve ekledi: “3 yıllık süreçte avukatlık mesleğinin sorunlarına ilişkin baskı unsuru ortaya koyamadığını söylüyoruz. Yetersiz hukuk fakülteleri bugün ciddi bir işsizlik sorununu ortaya koydu. Örgütlü gücünü ortaya koymayan TBB avukatların ekonomik krize sokulmasına izin vermiştir. TBB hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkı başta olmak üzere birçok sorunun çok ciddi bir sorumluluğunu üzerinde taşımaktadır. Bu kişi, 3 yıllık süreçte vatandaşın yanında durmadığı gibi savunma ve baronun niteliksizleştirilmesi yönündeki çabaya destek ve taraf olmuştur. TBB’ye ve milyonlarca vatandaşın savunma hakkına telafisi imkânsız olmak üzere zarar vermiştir. TBB’nin meslek ve meslektaş odaklı, hukuksuzluklara gözünü kapatan değil, hukuksuzluklara karşı etkin şekilde mücadele eden bir anlayışı hayata geçirmek için aday olduk.”

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.