Hoşgeldiniz  

Av. Cenk Söbe İKRAR için yazdı; “Bu açılış ile yargı taraf olduğunu göstermiştir”

İkrar-HA1 | 02 Eylül 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Hukuk Adalet, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Av. Cenk Söbe İKRAR için yazdı; “Bu açılış ile yargı taraf olduğunu göstermiştir”

İKRAR – Adli Yıl Açılışında hizmete alınan YARGITAY binasının açılışına katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan beraberinde getirdiği Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a dua ettirek yeni binayı ve adli yıl açılışını gerçekleştirdi. Ülke anayasaya işlenen laiklik ilkesini gündeme getirirken Erdoğan cephesinden açıklama gelmedi. CHP Başakşehir İlçe Sekreteri, Avukat Cenk SÖBE’de İKRAR Haber Ajansı için bir yazı kaleme aldı. 

 

Av. Cenk Söbe’nin yazısı;

Anayasamızın başlangıç kısmında “laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı;” hükmü yer almaktadır. Ayrıca yine Anayasamızın 2.maddesi Türkiye Cumhuriyeti Devletini “demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti” olarak tanımlamaktadır. Son olarak yine Anayasamızın 136. Maddesi Diyanet işleri başkanlığının görevlerini tanımlarken görevini “ laiklik ilkesi doğrultusunda” yerine getireceğini hüküm altına almıştır. Tüm bu Anayasal bilgiler ışığında belirtmemiz gerekir ki, devlet Anayasal olarak tam ve keskin bir şekilde laik bir sistemle yönetilmelidir ve devleti temsil edenlerden de bu ilkeye uygun davranması beklenir. Şunu önemle belirtmek isteriz ki, din ve ibadet insanlara özgüdür ve devletin dini olmaz.

Devletin bir kurumu olan Yargıtay’ın başkanı, bağımsız yargıyı temsil eden cübbesiyle, dini bir ritüel ile yargı yılını açması kesin ve net bir şekilde anayasamızda yer alan laiklik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Yargıçlar anayasamıza göre bağımsız ve tarafsız olarak karar vermek zorundadırlar. Hatta öyle ki yargıçlar kendi düşüncelerinden dahi bağımsız, hak ve nesafet kurallarına göre kanunlar nazarında bağımsız ve tarafsız bir şekilde karar vermek zorundadırlar. Ancak yeni adli yıl açılışında sergilenen görüntü, yani toplumun bir kısmının benimsediği bir dinin bir mezhebi üzerinden okunan dualar ve yapılan konuşmalar ile Yüksek Mahkeme’nin açılışını yapılması çok açık bir şekilde laiklik ilkesinin ve anayasal eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini bize göstermektedir.

Üzülerek söylemek gerekir ki, bu açılış töreni ile yargı taraf olduğunu göstermiş, bağımsızlık ilkesine büyük zarar vermiştir. Şunu da önemle belirtmek gerekir ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasama, yürütme ve yargı erkinden oluşur. Özellikle yargı diğer iki erkten bağımsız olarak faaliyetlerini yürütür. Ancak daha önce yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanın sarayında yapılan adli yıl açılışı da yargı bağımsızlığı ilkesine büyük zararlar vermiş, üstelik Cumhurbaşkanın aynı zamanda bir siyasi parti genel başkan olduğu düşünüldüğünde daha da vahim bir görüntü olduğu ortadadır. Özetlemek gerekirse laiklik ilkesi din ve devlet işlerinin ayrılması olduğundan, yeni adli yıl töreni ve Yargıtay binası açılışında sergilenen tutum ve verilen görüntü ülkemizde maalesef laiklik ilkesinin çok büyük zarar gördüğünü bizlere göstermektedir.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.