Hoşgeldiniz  

Av. Cenk Söbe: “Yargı Bağımsızlığını maalesef kaybetti”

İkrar-HA1 | 30 Nisan 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Av. Cenk Söbe: “Yargı Bağımsızlığını maalesef kaybetti”

İKRAR – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başakşehir İlçe Sekreteri Avukat Cenk Söbe, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tam kapanma sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın “Kapanma süresince” alkol satışının yasaklanmasını değerlendirdi. Söbe “Alkol yasağı meselesi tamamen bir sözlü talimat meselesidir. Hak ve hürriyetler bırakın sözlü talimatı, genelge ile dahi kısıtlanamaz” dedi.

Geçmiş yıllarda verdiği çeşitli hukuk mücadeleleri ile adını duyuran bugün de CHP’de aktif siyaset yapan Av. Cenk Söbe ile İKRAR Haber Ajansı olarak görüştük. İçişleri Bakanlığı’nın yasakladığı alkol satışı yasağından, temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanmasına, cumhurbaşkanlığı kararnamelerinden genelgelere kadar çeşitli konularda fikir alış verişinde bulunduk. 

“YARGI BAĞIMSIZLIĞI TAM OLARAK TEMİN EDİLMİŞ DEĞİL”

AKP’li Cumhurbaşkanı ile ittifak ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sürekli yargıya talimatlar yağdırması konusu hakkında konuşan Av. Cenk Söbe “Yargı bağımsızlığı ve yargıçlık teminatı maalesef Türkiye’de tam olarak temin edilmiş değildir. Siyasi otoritenin zımni etkileri altında kalınması mahkemelerin bağımsızlığını olumsuz yönde etkilemektedir” dedi. Söbe, iktidar partisinin kadrolarından adliyelere hakim/savcı atamaları ile de ilgili “Bu hususta atamalarda liyakat kritetlerine uyulmadan bazı siyasi saiklerle atamalar yapılması, yargıç sendikalarının siyasallaşması ve yüksek mahkeme atamalarının büyük oranda siyasi otoritenin kararı altında olması yargıç bağımsızlığını zedelemektedir. Yargı bağımsızlığı ve yargıçlık teminatı vatandaşın hukuka ve adalete erişim ile adil yargılanma hakkının, hukuk güvenliğinin ve hukukun üstünlüğü ilkesinin korunmasının güvencesidir. Bu sebeple bağımsız ve tarafsız mahkemelerin temini halkın adalete güvenini de arttıracaktır” dedi.

 

“TEMEL HAK VE HÜRRİYETLER GENELGELERLE DAHİ KISITLANAMAZ”

AKP’li Cumhurbaşkanının açıklamasından sonra harekete geçen İçişleri Bakanlığı, 81 ilde kapanma süresince alkol satımını yasakladı. Yasağın bugün geri çekildiği duyurulsada bazı Valilikler yasağın uygulanacağını belirttiler. Av. Cenk Söbe’de alkol yasağı ile ilgili “Alkol yasağı meselesi ise tamamen bir sözlü talimat meselesidir. Hak ve hürriyetler bırakın sözlü talimatı, genelge ile dahi kısıtlanamaz. Temel hak ve hürriyetler anayasada sayılan hallerle kısıtlı kalmak kaydı ile kanunlarla kısıtlanabilir. Kanunularımızda satışı, ithali, ihracı ve imalı yasak olmayan alkollü içeceklerin, satışının yasaklanması ancak kanunla yapılabilir. Zaten genelgede de bu hususta bir yasak olmadığından, mevcut durumda alkol satışının marketlerde yapılmasını engelleyecek bir durum yoktur. Alkol satışına engel olan kolluk birimler bu anlamda hukuka aykırı bir eylemde bulunmaktadır” dedi.

“GENELGE KAFA KARIŞIKLIĞI YARATIYOR”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra yayınlanan genelge hakkında da değerlendirmelerde bulunan Av. Cenk Söbe “Tam kapanma öncelike cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuna açıklanarak daha sonra da içişleri bakanlığı tarafından genelge ile hukuk dünyamıza girmiştir. Bahsi geçen tam kapanma genelgesi genel olarak zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasaklarını düzenleyen ve genelge ile kısıtlanmış sektörler dışında iş yerlerinde çalışmamayı ya da evden çalışmayı düzenler niteliktedir. Ancak genelge sistematiği ve içeriği itibariyle bir çok sorunu getirmekte, ciddi boşluklar bırakmakta, kafa karışıklığı yaratmaktadır. Öncelikle genelde muaf tutulan sektörler düşünüldüğünde neredeyse ülkenin yarısının fiilen çalıştığı ve sokağa çıkması gerekliliği durumu söz konusu. Ayrıca olağan dönemlerde olağan üstü kararlar verilmesi mümkün olmadığından, temel hak ve hürriyetleri kısıtlayan bu genelgenin olağanüstü hal ilan edilmeden uygulanabilir olmayacağı yönünde de tartışmalar mevcuttur” dedi.

 

“CUMHURBAŞKANI KARARI YADA KARARNAMELERİNE YARGI YOLU AÇIKTIR”

Ansızın açıklanan Cumhurbaşkanlığı Karar ve Kararnameleri ile yönetilen bir ülke haline gelen Türkiye’de tek bir kişi üzerinden yönetilen ülkede alınan birçok karar TBMM’nin de yetki gaspına giriyor. Alınan birçok karar kamuoyu ve muhalefet kanatlarında eleştirilmiş, tepkiyle karşılanmıştı. İstanbul Sözleşmesi gibi, Merkez Bankası Başkanı atamaları gibi, uluslararası sözleşmeler yapma ve feshetme gibi birçok konuda yetkiyi toplayan Cumhurbaşkanlığı kontrolü zor bir yetkiyle donatılmıştı. Cumhurbaşkanlığı karar ve kararnamelerine de yargı olduğunu belirten Av. Cenk Söbe “Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin yargısal denetimi Anayasa Mahkemesi, idari işlem niteliğinde olan Cumhurbaşkanı kararlarının yargısal denetimi ise Danıştay tarafından yapılmaktadır. Buna göre idarenin her işlemi yargı denetimine tabii olduğundan, Cumhurbaşkanı kararı ya da kararnamesi de yargı denetimine tabii olup, kararnamaler için Anayasa Mahkemesi, kararlar için ise Danıştay nezdinde yargı denetimi söz konusudur” dedi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(İSTANBUL)

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.