Hoşgeldiniz  

AVF Genel Başkanı Haydar Baki Doğan: “AİHM Kararlarına istinaden biz yıllardır fatura ödemiyoruz”

İkrar-HA1 | 08 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AVF Genel Başkanı Haydar Baki Doğan: “AİHM Kararlarına istinaden biz yıllardır fatura ödemiyoruz”

İKRAR – Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Haydar Baki Doğan İKRAR Haber Ajansı’na Cemevlerine gönderilen Elektrik Faturaları ile ilgili bir değerlendirme yaptı. AVF Genel Başkanı Doğan “2015 Yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Cemevleri ile ilgili aldığı karar doğrultusunda Cem Vakfı elektrik faturasını ödemedi, AİHM kararına göre Cemevleri ibadethanedir ve ibadethanelerin giderleri devlet tarafından karşılanır ifadesine binaen Cem Vakfı 2015 yılından beridir devlete elektrik faturası ödemiyor” dedi.

Garip Dede Cemevi’ne gelen 30.000 TL elektrik faturası ile yıllardır Alevi kurumların mücadelesinin bir nebi anlamı olarak ortaya çıkan Cemevlerine hukuki statü eksikliği ile ilgili Alevi kurum başkanları tepki göstermeye devam ediyorlar. Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan’da İKRAR Haber Ajansı’na verdiği değerlendirmesinde AİHM tarafından alınan kararları hatırlatarak Cem Vakfı’nın 2015 yılında aldığı karar doğrultusunda elektrik faturası ödemediğini belirtti. 

 

“BEDAŞ İLE DAVAMIZ DEVAM EDİYOR”

Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Haydar Baki Doğan 2015 yılında alınan AİHM kararı doğrultusunda elektrik faturası ödemeyen Cem Vakfı’nın BEDAŞ ile mahkemelik olduğunu belirterek “BEDAŞ şöyle bir yaklaşımda bulundu. 6446 nolu yasanın maddelerine göre toplu olarak girilen ve ibadet yapılan yerlerin elektrik giderleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ödenir diye bir yasa maddesi vardı. Şurda bu ortaya çıktı BEDAŞ’ın verdiği cevap “tamam biz elektrik faturaların ödenmesini şu şekilde kabul edebiliyoruz, sadece ibadet  yapılan alanla ilgili elektriği ödenmemesini kabul edebiliriz. Onun dışında kalan kısımların elektrik ücretlendirilmesi devam edecek” dediler” dedi. 

“CEMEVLERİ, CAMİLER GİBİ DEĞİLDİR”

Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan açıklamasına şu ifadelerle devam etti; 

“Bizim buna yaklaşımımız cemevleri camiler gibi değildir. Cemevleri camiler gibi sadece ibadet yapılan bir alandan itibaren değildir. Bizim inancımızda ibadet dışında aşevleri var, kurbanların lokmaların kesildiği yerler var. Bunlar topluca Cemevlerini temsil ettiği düşüncesinde yaklaşımımız olmuştu. Sonucunda BEDAŞ’ın sadece cem salonunu kapsayan muaf bırakma hareketine karşı bizim böyle bir tavrımız gelişince binanın tamamının elektrik faturalarını ödemedik. 2016 yılından beri ödenmeyen fatura Cemevlerinin hakkı olan bir durumdur. 2016 Yılından bugüne dava açan tüm cemevlerinin sayısı 9’dur. Bu kapsamda Alevi kurumlarının da yeterli seviyede bilgilendirilmediği düşüncesindeyim. Mücadelemizi sokakların yanından hukuki anlamda da sürdüreceğiz” dedi.

 

HABER MERKEZİ 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.