Hoşgeldiniz  

Avrupa Konseyinden Kavala ve Demirtaş hakkında AİHM kararına uymayan Türkiye’ye ihlal prosedürü

Haberci34 | 11 Haziran 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika A- A+

Avrupa Konseyinden Kavala ve Demirtaş hakkında AİHM kararına uymayan Türkiye’ye ihlal prosedürü

Avrupa Konseyi, AİHM’nin tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala ile ilgili kararlarını uygulamayan Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı. Ayrıca HDP Eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş için de 22 Haziran’a kadar süre verdi. 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’nin tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala ile ilgili kararlarını uygulamayan Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Benan Molu da bir açıklama yaparak, Avrupa Konseyi’nin Demirtaş’ın uygulanmayan AİHM kararı için Türkiye’ye “yargı bağımsızlığını güçlendirmek için alınan tedbirleri de içerecek bir eylem planı sunulması için” 22 Haziran’a kadar süre verdiğini duyurdu.

Euronews’in aktardığına göre,  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına uymadığı gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı. Bu kapsamda referans verilen araçlardan biri Türkiye’nin Avrupa Konsey’indeki oy ve veto hakkının askıya alınması.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Strazburg’daki Avrupa Konseyi’nin Bakanlar Komitesi’nin son toplantısında bir kez daha Osman Kavala’nın durumuna yer verilmiş, yayınlanan sonuç bildirisinde daha önceki çağrılar hatırlatılarak Kavala’nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal salıverilmesi gerektiği belirtilmişti.

Avrupa Konseyi, daha önce ihlal prosedürü sürecini sadece Azerbaycan ile ilgili bir davada kullanmıştı.

DEMİRTAŞ İÇİN DE 22 HAZİRAN’A KADAR SÜRE VERİLDİ

Öte yandan tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Benan Molu da Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Selahattin Demirtaş’ın uygulanmayan AİHM Büyük Dairesi kararı için Türkiye’ye ‘yargı bağımsızlığını güçlendirmek için alınan tedbirleri de içerecek bir eylem planı sunulması için 22 Haziran’a kadar süre verdiğini duyurdu.

Benan Molu’nun paylaşımları şöyle:

“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş’ın uygulanmayan İHAM Büyük Dairesi kararı için Türkiye’ye yargı bağımsızlığını güçlendirmek için alınan tedbirleri de içerecek bir eylem planı sunulması için 22 Haziran’a kadar süre verdi.

Komite’nin 9-11 Mart tarihli kararına rağmen Demirtaş’a örgüt propagandasından verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay kararının çevirisi ve kararın yol açacağı sonuçlarla ilgili de kapsamlı bilgi istendi. Komite, Eylül oturumunda dosyayı incelemeye devam edecek.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İHAM kararına rağmen Osman Kavala’nın en kısa sürede serbest kalmaması halinde Sözleşme’nin 46/4 maddesi uyarınca Türkiye’ye karşı yaptırım mekanizması yolunun işletilmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Komite’nin Kavala kararında İnsan Hakları Eylem Planı’nın yargının yürütmenin etkisi altında kalmaması konusunda İHAM ve Avrupa Konseyi standartlarından uzak bir metin olduğu, özellikle HSK’nin bağımsızlığı için yasal değişiklik gibi tedbirler alınması gerektiği vurgulanmış.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.