Hoşgeldiniz  

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye muhalefet yaptırım tasarısı kabul edildi.

İkrar-HA1 | 08 Temmuz 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye muhalefet yaptırım tasarısı kabul edildi.

İKRAR – Avrupa Birliği’nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin başta Halkların Demokratik Partisi olmak üzere muhalefet partileri ve muhalif isimlere yönelik baskıcı, saldırgan ve devlet gücüyle tehditvari açıklamalar ile ilgili Türkiye hükümetinin uyarılması, bu konuda temel hak ve özgürlüklere öncelik vermesi yönünde ki tasarıyı büyük bir oy çoğunluğu ile kabul etti. Avrupa Birliği Parlamentosu kararı ivedi bir şekilde Dışişleri Bakanlığı nezdinde hükümet yetkililerine iletilecek.

AP’deki siyasi grupların ortak tasarısında, HDP ve muhalefet partilerine baskı uygulandığı iddia edilerek bu durumun kınandığı, AP milletvekillerinin Türk hükümetinden buna son vermesini istediği belirtildi. HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın kınandığı ifade edilen tasarıda, partinin yasaklanmasının orta vadede “çoğulculuğa darbe vuracak ciddi bir hata” olacağı savunuldu.

Türk makamlarından, HDP’ye karşı kışkırtıcı söylemden kaçınılmasını ve parti yetkililerinin korunması için önlemler alınmasını talep eden AP milletvekillerinin tasarısında, Türkiye’ye, terörle mücadele yasalarını uluslararası standartlarla uyumlu hale getirmesi çağrısı yer aldı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, HDP’li bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını kınadıklarını, Anayasa Mahkemesinin Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki kararını ve tahliyesini ise memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Tasarıda ayrıca HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutukluluklarının kınandığı, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulaması istendiği ifade edildi.

CHP’ye yönelik baskıların da arttığı savunulan ve bundan endişe duyulduğu kaydedilen tasarıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması talebinin kınandığı, ayrıca hasmane ortamın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener gibi muhalefet liderlerini etkilemesinin dikkati çektiği belirtildi.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.