Hoşgeldiniz  

BAF: Ülkemiz adına Endişeliyiz

İkrar-HA1 | 07 Nisan 2021 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

BAF: Ülkemiz adına Endişeliyiz

İKRAR – Britanya Alevi Federasyonu, AKP-MHP Yönetiminde Türkiye’de uygulanan baskı ve faşizan uygulamalara karşı bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada “İnsan Hakları ihlalleri, toplumun belli gruplarını hedef göstermekten öte hedefe alma” konuları değerlendirildi. 


Britanya Alevi Federasyonu (BAF) açıklamasına; “Hünkar H. Bektaş’ların, Yunus Emre’lerin ve Abdal Musa’ların yüzlerce yıl önce aydınlattığı toprakları karanlığa hapsetmek istiyorlar. Ülkemizde Osmanlıdan Cumhuriyete sürekli aydınların cezalandırıldığı, devrimcilerin katledildiği, gericiliğin diyanet eli ile kurumsallaştırıldığı ve karanlıktan beslenenlerin mükafatlandırıldığı bir tarih gerçeği var” diyerek başladı.

 

”HİLAFET ÖZLEMİYLE HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK GERİCİ FAALİYETLER YÜRÜTÜLÜYOR”

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) açıklamasında milletvekilliği hukuksuzca düşürülen HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ve HDP’ye açılan kapatma davasını eleştirildi. Yargının siyasete dahil olmasının iktidar için kolay olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı; “Yüzyıllar önce ‘Gelin Canlar bir olalım’ diyen Pir Sultan Abdal’ı idam eden anlayış dün semahımızı, bağlamamızı yaktı aynı zihniyet bugün seçilmiş siyasetçileri derdest ediyor, kadını öldürüyor ve öğrenciye işkence yapıyor. Hilafet özlemiyle her gün biraz daha gericileşen ve tüm halkları teslim almak isteyen bu anlayış geleceğimizi karanlığa gömüyor”

 

”GERCİLER İSTEDİ, İKTİDAR SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine de değinilen açıklama da “AKP MHP ortaklığı ile yürütülen diktatörlük rejimi kadınları, çocukları ve LGBT bireyler başta olmak üzere savunmasız mağdur insanları korumakla yükümlü insan hakkı sözleşmesini iptal etti. Özellikle bazı gerici cemaatlerin talebi üzerine İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen anlaşmanın iptali yıllardır askıya alınan insan haklarının tek tek ortadan kaldırıldığının açık örneğidir. Avrupa Insan Hakları Mahkemesi’nin, Türkiye için verdiği kararlar uygulanmıyor. Alevi çocuklarını asimile eden ve sadece İslam’ın öğretildiği zorunlu din dersleri ile de insan hakkı ihlalleri devam ediyor” denildi.

 

”ÜLKEMİZ İÇ SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR”

HDP ve HDP’li Vekiller üzerinden halkın kaosa sürüklendiğini belirten BAF Açıklaması, Parlamentonun asli görevlerinden uzaklaştırılmasını eleştirdi. Açıklamada; “AKP MHP programına uymayan herkesin terörist olarak tanımlandığı bu günlerde Ömer Faruk Gergerlioğlu gibi seçilmiş siyasi kimliklerin milletvekilliği düşürülerek hapse atılıyor. Demokrasinin en önemli maddelerinden biri olan seçme ve seçilme hakkını iptal edebilecek kadar ileri giden bu rejim, ülkemizi iç savaşa sürüklüyor. Meclis’te alınan kararlar iktidarın hoşuna gitmezse değiştiriliyor” ifadeleri kullanıldı.

 

“BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLER TERÖRİST İLAN EDİLDİ”

Boğaziçi Üniversitesi’ne teammüllere aykırı bir şekilde atanan Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere yönelik sürdürülen baskının da kaleme alındığı açıklamada direniş selamlandı. Açıklama; “Boğaziçi Üniversitesinde öğrencileri düşman ilan ettiler. Ancak diktatörlüklerde görülecek şekilde öğrencilere dayatılan rektör atanması ile başlayan itirazlara işkenceler ve gözaltılarla karşılık verildi. Yüzlerce polisin soğuk kış günlerinde öğrencilere yönelik akıl almaz zulümler yaptığına şahit olduk. Kız öğrencilerin gözaltına alınma bahanesiyle polisler tarafından taciz edildiğini televizyonlardan izledik, gazetelerden okuduk. Bunları dile getiren öğrencilerin evlerine kadar polis baskınları yapıldı ve tüm aileleri tehdit edildi. Öğrencilere destek çıkan siyasiler terörist olarak ilan edildi” ifadeleri ile devam etti. 

”NE DARBE NE AKP-MHP, TAM DEMOKRATİK SİSTEM İSTİYORUZ”

BAF tarafından gerçekleştirilen açıklama; Demokrasiden ve barıştan yana olan Cümle Canlar kardeşimizdir ve bunca zulüm karşısında birleşmelidir! Ne darbe, ne AKP MHP, tam demokratik bir sistem talep ediyoruz. Ülkemiz adına endişeliyiz” ifadeleri ile sonlandırıldı. 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Londra Haber Merkezi)

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.