Hoşgeldiniz  

Bahçeşehir Hakikat Cemevi: “Devlet, inançları ve inanç merkezlerini tariften vazgeçmelidir”

İkrar-HA1 | 04 Ocak 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Bahçeşehir Hakikat Cemevi: “Devlet, inançları ve inanç merkezlerini tariften vazgeçmelidir”

İKRAR – Ülkede yaşanan son gelişmeler üzerine Başakşehir’de hizmet veren Bahçeşehir Hakikat Cemevi yaptığı bir yazılı basın açıklaması ile bir takım değerlendirmeler de bulundu. Hakikat Cemevi’nin yerelde karşılaştığı zorluklara değinilerek “Bölgemizde yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren, yetersiz koşullara ve bir takım engellemelere rağmen varlığını, büyümesini sağlayan ve vizyonundan sapmayan bir oluşumuz” ifadesi kullanıldı. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidara geldiği günden bugüne Alevilik ve Cemevleri konusu açıldığında takındığı üslubu bir kenara bırakarak Gaziantep’te bir Cemevi açılışı gerçekleştirmesi, bu açılışta yıllarca hakaret ettiği tanımadığı uluslararası mahkemelerde elde edilen hakları vermediği Cemevi’ne portresinin asılması çok büyük tepki toplamıştı. Nitekim yine gerek Eğitim Politikalarında gerekse İnanç Hizmetleri konusunda devletin resmi inancı dışında diğer tüm inançlara karşı devletin resmi politikası haline gelmiş ötekileştirme ve yabancılaştırma eylemleri eleştirildi. Hakikat Cemevi tarafından gerçekleştirilen açıklama “Devlet tüm inançlara eşit mesafede durmalı, inançları ve inanç merkezlerini tarif etmekten vazgeçmelidir. Demokrasi insan hakları ve laiklik temelinde inançlar ve toplumun her kesimi talep ettiği bütün haklara insanlığın ortak değerleri olarak sahip olmalıdır. Bu konularda anayasal haklar verilmeli ve yasal düzenlemeler yapılmalıdır” gibi çok net ve keskin ifadeler kullanıldı.

 

“EŞİT YURTTAŞLIK TALEPLERİMİZİN ÖNÜNE TÜRLÜ ENGELLER ÇIKARTILIYOR”

Gerçekleştirilen açıklamada yıllardır verilen eşit yurttaşlık ve demokrasi mücadelesi de anımsatılarak  “Aleviğin hoşgörü anlayışı evrensel olarak kabul görmesine rağmen, ülkemizde maalesef hep dışlanmış, ötekileştirilmeye çalışılmıştır. İktidarlar tarafından Alevilerin talepleri görmezden gelinmiş ve Aleviler hep oyalanmıştır. Demokratik toplumun gereği olan düşünce, vicdan, inanç özgürlükleri ve Eşit Yurttaşlık taleplerinin önüne her türlü engel çıkartılmıştır. Alevilerin her türlü taleplerine iktidarlar yaptırımla cevap vermişlerdir. Alevilere yönelik her türlü ayrımcı tutum ortadan kaldırılmalı, ayrımcılık yapanlara karşı caydırıcı yaptırımlar oluşturulmalı, ötekileştirilen tüm diğer kesimlerle birlikte Alevileri de hedef alan nefret söylemleri, nefret suçları kapsamına alınmalıdır. Alevi toplumundan istediği desteği ve ilgiyi alamayan iktidarlar, bölerek, güçsüzleştirerek asimile ederek amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Maalesef içimizde bu sinsi plana alet olanlar vardır” ifadeleri kullanıldı.

“İNANCIMIZIN GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASI KONUSUNDA SORUMLULUK SAHİBİYİZ”

Alevilik öğretileri ile verilen demokratik mücadelenin kuşaklar boyu aktarıldığı vurgusu yapılarak bugün yaşanılanların ve inancın öğretilerinin gelecek kuşaklara aktarılması yönünde de bilinçli oldukları ifadeleri kullanılan açıklama da “Bizler; İnsan haklarına, kadın haklarına ve hayvan haklarına sonuna kadar saygılıyız. İnanç boyutunda, herkesin inancına saygılı olma anlayışımız asla değişmeyecektir. Din ve vicdan özgürlüğünün en önemli unsurlarından biri olarak din-inanç kimliğinin özgürce yaşanması ve gelecek kuşaklara aktarma yoluyla yaşatılması açısından sorumluluk sahibi olduğumuzun da bilincindeyiz. Toplumumuza hizmetin, salt kendi inanç ve geleneklerine göre uygulayabileceği bir ibadet ve kültür merkezi olmazsa olmaz hedefimizdir” denildi.

“ASİMİLASYONA KARŞI PİR SULTAN DURUŞUNU SÜRDÜRECEĞİZ”

Devleti yöneten iktidarın siyasi menfaatleri doğrultusunda inanç politikaları güdülmesinin tehlikeli olduğunu, verilen bu politikanın da özünde sindirme, asimile etme gibi niyetlerin olduğu belirtilerek Cemevi yaparak ya da Cemevi’ne giderek bu yolun öğretilerini şaşırtma konusunda bilinçli bir politika izlendiği belirtilerek ” Cemevi; Alevi ve Bektaşilerin erkânlarını icra ettikleri, görgülerini gördükleri, ikrarlarını
verdikleri, dört kapı kırk makamı öğrendikleri, ritüellerini icra ettikleri yerlerdir. Ayrıca Cem in yanı sıra sosyal, kültürel faaliyetlerle eğitim çalışmaları da Cemevi’ nde yapılmaktadır. Böyle bir Cemevi’ ni ancak ve ancak bu yola ikrar verenler yaşatabilir. Devlet tüm inançlara eşit mesafede durmalı, inançları ve inanç merkezlerini tarif etmekten vazgeçmelidir. Demokrasi insan hakları ve laiklik temelinde inançlar ve toplumun her kesimi talep ettiği bütün haklara insanlığın ortak değerleri olarak sahip olmalıdır. Bu konularda anayasal haklar verilmeli ve yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Bu anlayışla Alevi Yol ve Erkanına hizmet etme hedefimizle çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz Asimilasyona, manipülasyona ve işbirlikçiğe karşı Pir Sultan duruşuyla mücadele etmeye devam ediyoruz. Bozatlı Hızır yar ve yardımcımız olsun” ifadeleri kullanılarak açıklama sonlandırıldı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.