Hoşgeldiniz  

Bak sen bu Kaymakam’a… Düzgün Baba Cemevi’ni silahla tehdit etti

İkrar-HA1 | 13 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Bak sen bu Kaymakam’a… Düzgün Baba Cemevi’ni silahla tehdit etti

İKRAR – Dersim’in Nazımiye İlçe sınırları içerisinde yer alan Düzgün Baba Cemevi yönetimi adına başkan Sinan Kırmızıçiçek tarafından verilen demeçte Kaymakam Uğur Tutkan’ın Cemevi faaliyetlerine engel olduğu iddia edilmişti. Kaymakam Uğur Tutkan’da sosyal medya hesabından demeçin haberini alıntılayarak “Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü” ifadelerini kullandı. Kaymakam ardından gece vakti Düzgün Baba Cemevi tabelasının önünde yanında uzun namlulu silahlı polislerle birlikte bir fotoğraf karesi paylaştı. 

Nazımiye Düzgün Baba Cemevi yönetim kurulu başkanı Sinan Kırmızıçiçek yerel bir haber sitesine verdiği röportajında İlçe Kaymakamı Uğur Tutkan’ın Cemevi’nin hizmetlerine engel olduğu, Cemevi’ne gelen lokmalardan cezalar kestiğini paylaşmıştı. Kırmızıçiçek ayrıca Kaymakamın görev ve idare yetkileriyle Cemevi Derneği’ne SGK ve Dernekler Müdürlüğü üzerinden 60.000 TL ceza verdiğini iddia etti. Haberin yayılmasının ardından Nazımiye Kaymakamı Uğut Tutkan’da Düzgün Baba Cemevi’nin tabelasının önünde bir gece yarısı uzun namlulu silahlarla bir fotoğraf karesi paylaştı. Ardından da Sinan Kırmızıçiçek’in demeçini alıntılayarak şu ifadeleri kullanarak tehditlerde bulundu;

“Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak para toplayıp, topladığı paraları da usulsüz, kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekânı dışında yani amaç dışı harcayacaksın, sonra da cemevlerimizi biz ticarethane göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü.”

 

Kaymakam Uğur Tutkan’ın fotoğraflı tehdinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü;

“Mülki amir” konumunu  yitirmiş, Saray rejiminin Dersim’deki kadrosu gibi davranan Nazmiye Kaymakamı Uğur Tutkan sosyal medya üzerinden haddini aşan açıklamalar yapmıştır.  Kaymakam Efendi, İlk atandığınız günden bu yana tavır ve yaklaşımlarımınız bir mülki amir gibi olmayıp saray rejiminin inancımıza, halkımıza ve muhaliflere saldıran mahalle kabadayısı misalidir. İnancımız senin inancın değildir. Güya bir “Mülki idare amirisin!” Cahiller bilmediği konuda ahkâm keser. Yaşanan hukuksuzlukları yargılamak hüküm vermek sana ve yandaş yargına düşmez! Hukuksuzlukları yargılamak bağımsız yargının konusudur. Ki o da sarayın ve yandaşların gölgesindeki yargı ile olmaz. İnanç merkezlerimizde yaşananları sorgulamak, edep, erkân, yol, yöntem bilenlerin kârıdır. O hakikat sizin semtinize uğramamış! Devletin tüm imkanlarını arkanıza alarak, saray rejiminin dokunulmazlık zırhına bürünerek kimseye had bildirmek değil had bilmelisin. Haddini bilmeyen had bildiremez! Haddini bilmeyen hakikat deryasının bir damlasında boğulur” İfadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu‘da tepki paylaşımında bulundu. Kenanoğlu paylaşımında;

“Haddini bilmez Nazimiye Kaymakamı! Cemevi yönetimini açıkça tehdit ediyor… Cemevinin iç işleyişi var, üyeleri var, denetim kurulu var, Dernekler masasının da mali denetim yetkisi zaten var. Ama senin öyle tehdit yetkin yok. Haddini bil Kaymakam bey! Devletin gücü kanunlardır, hukuktur… Devletin gücünü göstereceğiz diyerek silahlı adamlarınla elleri tetikte Cemevi önünde poz vermek değildir… Nefret suçu işliyorsun, Alevilerin ibadethanesi önünde Alevileri tehdit ediyorsun haddini bilmez Kaymakam!” ifadelerini kullandı. 

 

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.