Hoşgeldiniz  

Bakan Nebati: “Ben bu enflasyon ile sokakta geziyorum, başka ülkede %10’dan utanıyorlar”

İkrar-HA1 | 04 Ağustos 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Bakan Nebati: “Ben bu enflasyon ile sokakta geziyorum, başka ülkede %10’dan utanıyorlar”

İKRAR – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün akşam katıldığı bir yandaş televizyon programında belki de kendini koltuğundan edecek açıklamalar, gaflar ve itiraflarda bulundu. Bakan Nebati enflasyon ile ilgili bir soruya “Ben bilmem ne kadar enflasyon ile sokağa çıkıp geziyorum. Başka bir ülkede aynı bakan arkadaşım %10’dan hicap duyuyor, sokağa inemiyor” dedi. Bakan Nebati “Aralık ayına kadar enflasyon yükselmeye devam edecek ama Aralık ayından sonra enflasyonu düşüreceğiz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, A Haber canlı yayınlanan “Melih Altınok ile Sebep Sonuç” programında ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati’nin programda “Yabancı bir bakanla konuşuyordum, bana enflasyonumuzun yüksekliğinden bahsetti. Ona ‘ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum, siz %10’la çıkamıyorsunuz’ dedim” ifadeleri dikkat çekti. 

Bakan Nebati enflasyon ile ilgili de “Enflasyonla mücadele etmemiz lazım, sürdürülebilir değil. Uzadıkça sıkıntılar artar” dedi. 

Nureddin Nebati’nin konuşmasından satır başları şöyle: 

Kur korumalı sistemin açıklandığı tarih yeni bir enstrümanla ülke içerisinde oynanan manipülatif ihanete varan söylemlerle bitirildiği ardı ardına gelen tedbirlerin geldiği bir adımdı.

6’ay sonra 7 ay geçti ve bir kabusu yaşayarak geçirdik bu süreci. Salgın sonrası Rusya-Ukrayna krizi dünyadaki dengeleri değiştirdi. Bu bir kabus ve travmaya sebep oldu.

2022’nin Ocak ayı ile 2020’nin Ocak ayı arasında bir dejavu yaşandı. Pandemi olmasaydı Türkiye çok farklı olacaktı.

Türkiye salgın döneminde olduğu gibi şimdi de başarılı bir sonuç elde edecek.

20 yıl boyunca dar gelirlilerin her talebi karşılandı. Sıkıntıları bertaraf edecek bir hükümet iş başında.

Enflasyon emtia fiyatları gerginlikten dolayı yükseliyordu, savaş ile beraber daha fazla arttı. Bu sürecin enflasyon ile yürüyeceğini ve biz muhalefetin bize bunun ile saldırmaya çalışacağını söylemiştik. TÜİK bugün rakamları açıkladı. Enflasyonun kalıcı olmaması için gerekli tedbirlerin alınması önemli.

Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır. Ticaret canlanır. Ama sabit gelirli sıkıntı yaşar. Bu sıkıntıyı bertaraf edecek hükümet ve sayın cumhurbaşkanımız var. Bu kesim desteklemeli. Destekliyoruz. Asgari ücret artırıldı. İkinci yarıda artırıldı. Ciddi destek sağlanmış oldu. Emekli, dul yetim tamamında maaş artışına gidildi.

Bunu hisseden bir kesim var. Bu iş ne kadar sürer diye bakınıyor. Temmuz ayındaki artışla kendini iyi hissedenler ne kadar devam edecek diye bakınıyor. Adımlar atıyoruz. 90’lı yıllarda dar gelirliler sıkıntıyla karşı karşıya kaldığında, mesela hasta olduğunda hastaneye gitme şansı yoktu. Ama Türkiye gibi bir yerde dar gelirli hastalandığımda bana sahip çıkan bir devlet var diye biliyor.

“ERDOĞAN GİTSİN DİYENLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK”

Ben umutluyum çünkü Türkiye salgın döneminde olduğu gibi öyle bir başarılı sonuç elde edecek bundan yüzde yüz eminim.

Türkiye’yi bilmeyenler ve Tayyip Erdoğan düşmanlarının hayal kırıklığına uğrayacağı süreci yaşayacağız. Yolları yaptık büyük köprüler bitti. Savaşta Türkiye’de çarklar döndü.

Avrupa ve yakın coğrafya ihtiyacını Türkiye’den hızlı şekilde karşılıyor. Savaş ve salgının en büyük kazanımlarından bir tanesi. Türkiye’nin sanayi kapasitesinin başka bir noktaya geleceği. Sorunların üstesinden gelen Türkiye var. Bu sorunları görüp yandık bittik diyenlerin ülkesi değil.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.