Hoşgeldiniz  

Bakanlığın Boğaziçi savunması: Tutuklamalar hukuka uygun, Eşcinsellik İslam’a aykırı

İkrar-HA1 | 18 Ağustos 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Bakanlığın Boğaziçi savunması: Tutuklamalar hukuka uygun, Eşcinsellik İslam’a aykırı

İKRAR – Adalet Bakanlığı, Kabe soruşturması kapsamında yapılan tutuklamalara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne verdiği cevapta, eşcinselliğin İslam’a göre haram olduğunu belirterek tutuklamaların kanuna uygun olduğunu savundu.

Adalet Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki sergide Kabe görselinin yere serildiği gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında yapılan tutuklamalarla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) verdiği cevapta, eşcinselliğin İslam dinine göre “haram” kabul edildiğini belirterek tutuklama kararının hukuka uygun olduğunu savundu. 

AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından bir gece ansızın Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanmasının ardından ülke genelinde başlayan protestolar sırasında üniversite kampüsünde açılan bir sergide Kabe fotoğrafı üzerine Şahmeran tasviri ve LGBTİ+ bayrağı bulunan görselin yere serildiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında üniversite öğrencileri Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş tutuklandı. Hazırlanan iddianamede, “suça konu eylemin kin ve nefrete tahrik amacını desteklediği, soyut bir saygısızlığın ötesinde bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya elverişli olduğu” ve “kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı” ifade edildi. İddianamede, 2’si tutuklu 7 öğrenci hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” üç yıla kadar hapis cezası istendi.

“Adli kontrol yetersiz kalırdı”

30 Ocak’ta tutuklanan İTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencisi Uğuzeş, 17 Mart’ta tahliye edildi. Üniversite öğrencisi Uğuzeş, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan sergide Kabe resmini içeren görselin yere serilmiş olması nedeniyle tutuklandığını ancak afişin asılmasına veya yere serilmesine katkıda bulunmadığını, sadece sergi esnasında orada bulunduğunu belirterek, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle  avukatları Levent Pişkin ve Deniz Yıldız aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Bakanlıktan beklenen cevap, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanı Dr. Hacı Ali Açıkgül tarafından kaleme alındı. Bakanlık, yargılanan öğrencinin “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığı nedeniyle tutuklandığını, dolayısıyla tutuklama tedbirinin kanuni dayanağı bulunduğunu savundu. Cevapta, “Söz konusu resmin ve yazının kamu düzeni açısından ne şekilde somut bir tehlikeye sebebiyet verdiği soruşturma belgelerinde açıkça ortaya konulduğu müşahede edilmektedir. Başvurucunun tutuklanmasına ilişkin kararın başkalarının haklarının korunması ve kamu düzeninin korunması yönünde meşru amaçlar taşıdığı değerlendirilmektedir” denildi. 

Adalet Bakanlığına göre Uğuzeş’in “suç işlediğinden şüphelenilmesi için inandırıcı nedenlerin ve kuvvetli suç şüphesinin bulunmadığı halde tutuklandığı” iddiası temelsiz. İsnat edilen suç göz önüne alındığında uygulanan tutuklama tedbirlerinin ölçülü olduğunun belirtildiği bakanlık yazısında, “Adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı sonucuna varılmasının, keyfî ve temelsiz olduğu söylenemez” ifadelerine yer verildi. 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.