Hoşgeldiniz  

Başkan Maçoğlu, 38 Kayalıklarında katledilen canları andı

İkrar-HA1 | 04 Mayıs 2021 | Alevilik, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Başkan Maçoğlu, 38 Kayalıklarında katledilen canları andı

İKRAR – Dersim Belediye Başkanı TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu ile Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan 1938 Dersim Katliamında hayatını kaybedenleri andılar. Başkan Maçoğlu ve beraberindekiler Katliamın sembol mekanlarından biri olan, insanların kurşun israfını önlemek amacıyla kayalıklardan atılarak katledildiği Halvori Kayalıklarında gerçekleşen anmada Başkan Maçoğlu “Katledilen dedelerimiz, annelerimiz, büyüklerimiz anısına buradayız” dedi.

4 Mayıs 1937’de alınan ve karar sonrasında 4 büyük harekatın gerçekleştirildiği, bu harekatlarda da on binlerce Dersimli katledilmişti. Bugün Dersim’de Halvori kayalıklarında Başkan Maçoğlu ve Dersim Belediyesi yöneticileri katledilen canları andılar.

“DERSİM HALKININ ADINA BURADAYIM”

Pandemiden dolayı tam kapatmanın yaşandığı Dersim’de Başkan Maçoğlu tüm Dersimliler adına orada olduğunu belirtti. Kayalıklara karanfil bırakan Başkan Maçoğlu ardından kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Maçoğlu “Dersim halkı için yine bir kara gün.  4 Mayıs 1938’de katledilen dedelerimiz, annelerimiz, büyüklerimizin anısına buradayız.  Dersim halkı bu kara günü hiç unutmadı. Pandemi süreci içerisindeyiz. İnsanlarımızın anmalarını yapamadıkları bir dönemde Dersim Belediyesi olarak, Dersim Belediye Başkanı olarak Dersim halkı ve tüm dostları adına burada bu anmayı yapmak bizim için çok duygusal bir durum. Pandemiden kaynaklı dostlarımız burada değil. Bu yıl bütün Dersim halkı adına, dostlarımız adına burada olduğumuzu kabul etmesini istiyoruz. Dersim halkının, Dersimdeki demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin, kadının, yaşlısının herkesin talebi konusunda devletin bu meseleyi açıklamasını istiyoruz” dedi.

 

 

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.