Hoşgeldiniz  

Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi açıldı: İmamoğlu: “Cemevleri ibadethanedir. Bu tartışma da bitmelidir”

İkrar-HA1 | 22 Mart 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi açıldı: İmamoğlu: “Cemevleri ibadethanedir. Bu tartışma da bitmelidir”

İKRAR – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu 2015 yılında temeli atılan Türkiye’de “Cemevi” olarak imar planlarına kayıt edilen tek cemevi olarak hizmet verecek olan Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi bugün düzenlenen tören ile hizmete açıldı. Gerçekleştirilen törene Hacı Bektaşi Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy Efendi, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Dr. Haydar Baki Doğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç katıldılar. Alevi kurum temsilcileri ve çok sayıda yurttaşın katıldığı tören de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cemevlerinin yasal statüleri ile ilgili “Cemevleri ibadethanedir. Her yurttaş gibi Alevi canlarımızda ibadethanelerine yasal statü verilmesi konusunda ses çıkarma hakkına sahiptir. Bizler yöneticiler olarak canların bu taleplerinin yanındayız ve bu inançla hizmet etmeye devam edeceğiz. Cemevleri ibadethane midir tartışmaları da sonlandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi açılışı ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül’ün gülbengi ile açıldı. Cemevinin kadın zakirleri tarafından gerçekleştirilen üçleme ardından önce Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ardından da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşma gerçekleştirdi. 

 

HABERİN VİDEOSU;

 

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık;

“Beylikdüzü ilçemizde yaşayan Alevi yurttaşlarımızın komşularımızın talepleri doğrultusunda 2015 yılında temeli atılan ve bugün hizmete başlayacak olan Fatma Ana Cemevi, Beylikdüzü Belediyesi’nin kendi öz imkanları ile hayata geçirilen, ibadethane statüsünde kurulan ilk ve tek cemevidir. Bizler hizmet ederken ayrım gözetmez, elimizden geldiğince de ayrım gözetmeksizin çalışmaya yurttaşlarımızın taleplerini karşılamaya gayret etmekteyiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu;

“2015 Yılında temelini attığımız, benim de en çok hoşuma giden beni en çok mutlu eden projelerden birini hayata geçirmek Mehmet Murat Çalık kardeşimize nasip oldu. İstanbul’un belki de Türkiye’nin en özgün başarılı ve yorucu bir yarışma sonrasında büyük bir kararlılık ile bugün hizmete alınan Fatma Ana Cemevi gibi örnekleri başta İstanbul olmak üzere Tüm Türkiye’ye örnek göstermeye devam edeceğiz. Cemevleri ibadethanedir. Aksi tartışmaların da artık sonlandırılması ve Alevi yurttaşlarımızın kalplerinin daha fazla kırılması engellenmelidir” ifadelerini kullandı.

DETAYLAR VİDEO HABERİMİZDE…

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.