Hoşgeldiniz  

Binlerce Kadın Kadıköy’de buluştu…

İkrar-HA1 | 06 Mart 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Binlerce Kadın Kadıköy’de buluştu…

İKRAR – Zaman 8 Mart’a akıyorken bugün Kadınlar büyük buluşma öncesinde Kadıköy’de buluştular. Kadıköy-Beşiktaş İskelesinde bir araya gelen binlerce kadın “Hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta bir arada olacağız” dediler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla büyük buluşmalar gerçekleşmeye devam ediyor. Dün Beşiktaş’ta bir araya gelen kadınlar bugün Kadıköy’de buluştular. Binlerce kadının katıldığı eylemde 8 Mart için çağrı yapıldı. Kadın örgütlerinin öncülüğünde gerçekleşen buluşmada katledilen, istismar edilen, sömürülen ve inkar edilen tüm kadınlar için tek yumruk olma çağrısı gerçekleştirildi. Katledilen tüm kadınlar anıldı. 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULATACAĞIZ, MECBURUZ”

AKP ve MHP’nin “İstanbul Sözleşmesi geleneklerimize ve aile yapımıza aykırıdır” açıklamaları sonrasında kadın örgütleri bugün Kadıköy’de yeniden “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” çağrısı yaptılar. Kadın örgütleri adına gerçekleştirilen tüm konuşmalarda “İstanbul Sözleşmesini uygulatacağız. Yaşamamız için uygulatacağız. Mecburuz” denildi. HDP’den CHP’ye, Sol Parti’den Türkiye İşçi Partisi’ne kadar tüm siyasi hareketlerden, siyasi olmayan tüm kadın örgütlerinden temsilcilerin ve kadınların olduğu buluşmada katledilen kadınlar anıldı. Devlete kadınları koru çağrısı yapıldı.

“SUSMUYORUZ, SUSMAYACAĞIZ. SİZE İTAAT ETMEYECEĞİZ”

AKP’li Özlem Zengin’in TBMM Genel Kurulunda kadın mahkumlar ile ilgili yaptığı açıklama hatırlatıldığında tüm kadınlar tek ses olup “Susmuyoruz, Susmayacağız. Korkmuyoruz, Korkmayacağız. Size itaat etmeyeceğiz” sloganları attılar. Hükümetin kadın politikalarının eleştirildiği buluşmada sokaklar hak arayan kadınların sesleri ile yankılandı. 

“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN BİR ARADAYIZ, ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAZANACAĞIZ”

8 Mart Kadın Platformu adına yapılan ortak açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

“Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınlar olarak isyanımız pandemiye rağmen devam ediyor. Bugün Boğaziçi’nde ‘atanmış değil seçilmiş’ diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlarız. Yıllardır kayyımların kadın kazanımlarına karşı erkek-devlet şiddeti icraatlarını yürütmesine karşı kentlerimizi savunan kadınlarız! Özgürlüğümüz için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi bizler yöneteceğiz. Gebze’de Migros’un emek sömürüsü ve tacizlerine karşı ‘emeğimiz bizimdir’ diyen, Avcılar’da SML direnişinden kadınlarız! Sinbo direnişimizle sendikalaşma hakkımızı savunuyoruz, Kod-29’a, ahlak safsatasıyla işten atılmalara, ücretsiz izine karşı direnen kadınlarız! İnsanca yaşayacak ücret talep ettiği için düşmanlaştırılan, grev hakkı gaspedilen belediye işçisi kadınlarız! Evden çalışma adı altında sınırsız ve ücretsiz mesaiye karşı ‘hayatımız bizimdir’ diyen kadınlarız, pandemide çalıştığımız evlere hapsedilen, bazımız aylarca işsiz bırakılan ev işçisi kadınlarız; İstanbul’un her yerinde emeği, iş güvencesi ve hakları için mücadele eden kadınlarız” ifadeleri kullanıldı.

“ERKEK DEVLETE SUÇLU OLDUĞUNU HER ZAMAN HAYKIRACAĞIZ”

8 Mart Kadın Platformu adına gerçekleştirilen basın açıklaması şu ifadelerle devam etti;

“İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 Sayılı Kanun’u, önleme ve koruma kararlarını uygulamayan erkek-devlete ‘Suçlu sensin’ diyen kadınlarız! Şiddet faili erkeklerin cezasız bırakıldığını, devlet eliyle kadınların kaybedildiğini gören ve birbirinden asla vazgeçmeyen kadınlarız! Erkek şiddetine karşı hayatını savunduğu için tutsak edilen kadın arkadaşlarımızın sesini sesimize katıyoruz. Özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele eden, prangalarla evlere, ilçelere hapsedilen bütün kadınlar için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Çünkü biz sözümüzü, örgütlenmemizi, mücadelemizi ve hayatlarımıza sahip çıkma özgürlüğümüzü de kazanacağız”

 

“8 MARTTA SOKAKLARI  DOLDURACAĞIZ”

İktidarın her 8 Mart buluşmasına şiddetle müdahale ettiğinin belirtildiği açıklamada “Yıllardır 8 Martlarda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan faşizme, patryarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne ve saray rejimine karşı mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. 8 Mart’ta ve her günde bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz” denildi.

 

İKRAR HABER AJANSI

İSTANBUL HABER MERKEZİ

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.