Hoşgeldiniz  

Boğaziçi Direnişi 1 Yaşında…

İkrar-HA1 | 05 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Boğaziçi Direnişi 1 Yaşında…

İKRAR – Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyum rektör ve öğretim üyeleri ile ilgili öğrenciler ve akademisyenlerin başlattığı “Özgür Boğaziçi Direnişi” 1 Yaşında. Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri ve akademisyenleri Kadıköy Rıhtım’da “Adaletsizlik devam ettikçe direnişimiz sürecek” dediler.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektörlere karşı demokratik ve özert üniversite talebiyle başlattığı direnişin birinci yılında Kadıköy Rıhtım’da Boğaziçi Dayanışmasının çağrısıyla eylem düzenlendi. Eylemde yapılan açıklamada, “Adaletsizlik devam ettikçe direnişimiz sürecek” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yılın başında Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör olarak atanmasının ardından başlayan direniş, bugün bir yılını geride bıraktı. Direnişin birinci yılı dolayısıyla Kadıköy Rıhtım’da eylem düzenlendi. Rıhtım’da toplanan öğrenciler, “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “Berke’ye Perit’e özgürlük” sloganları attı.

TUTUKLU ÖĞRENCİLERDEN MESAJ

Eylemde, Boğaziçi Üniversitesinin ikinci kayyum rektörü Naci İnci’yi protesto ettikleri gerekçesiyle tutuklu olan Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen’in hapishaneden gönderdikleri mesajlar okundu.

Enis Berke Gök, “İktidar beni kayyumun arabasını üzerine çıktığım için tutsak etti. Asıl sebebin haksızlığa karşı durmam olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

Caner Perit Özen de “Kayyumlara ve AKP’nin üniversitelerdeki  tehdidine karşı özgür, özerk, demokratik bir üniversite hedefiyle başlattığımız mücadele 1. yılına ulaştı. Bu 1 yıl içinde iktidar devletin tüm baskı mekanizmalarını seferber ederek bizleri yıldırmaya çalıştı. 100’lercemiz gözaltına alındı, polis şiddetine uğradı. 10’larcamız hapishanelerde tecrit altına alındı. Burslarımız kesildi ama kararlı duruşumuzu asla taviz vermedik” dedi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Eylemdeki öğrenciler, “Tüm siyasi tutsaklara özgürlük” talebini haykırarak eyleme başladı.

Açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesine yapılan kayyum atamasının üzerinden 1 sene geçti. İktidar, 2021’in ilk günlerinde bir gece yarısı kararnamesiyle okulumuza atanan kayyumu kabul edeceğimizi zannederken, biz cevabı ilk günden beri direnişimizle verdik. Bir yılda üç kayyum değiştiren Boğaziçi’nde, şu anda Melih Bulu’nun yerini alan Naci İnci de diğer tüm kayyumlar gibi iktidarın kuklalığını yapmaya, sömürü düzenine katkı sağlamaya devam etmekte. Bizler ise ona da üniversiteleri YÖK, KHK’ler ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle siyasetsizleştirmek isteyen bu düzene karşı da mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Biz cevabımızı ilk günden beri direnişimizle verdik” denildi.

Açıklamanın sonunda tutuklu Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de yargılandığı davanın duruşması için 7 Ocak günü Çağlayan Adliyesi’ne çağrı yapıldı.

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.