Hoşgeldiniz  

Boğaziçi Direnişi iddianamesi kabul edildi

İkrar-HA1 | 20 Nisan 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Boğaziçi Direnişi iddianamesi kabul edildi

İKRAR – Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı 1 Şubat günü düzenlenen protestolara katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 108 kişiden 97’si hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianamede, “Üniversitenin Güney Kampüs kapısı önündeki üç farklı noktada gösteri yapan öğrencilerin polis müdahalesiyle dağıltıldığı” anlatıldı. Gözaltına alınan 108 şüphelinin ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı ve bir şüphelinin 18 yaşından küçük olduğu; 10 şüphelinin dosyalarının ayrıldığı belirtildi.

6 AYDAN 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEBİ

İddianamede daha önceki olaylarda gözaltına alınan öğrencilerin avukatı Ezgi Önalan’ın da aralarında bulunduğu 97 şüpheli hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçlarından 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede yer alan “şüphelilerden” Bünyamin Utuş’un polise verdiği ifadesinde, “Üniversiteleri ilgilendiren bir durum olduğundan, rektörün seçilme şekline karşı olduğumdan dolayı katılmak istedim. Zaten daha katılamadan açıklamanın olacağı alana varmadan polis ablukası ile karşılaştık. Ben daha ne olduğunu anlamadan iki polis beni kollarımdan tutarak kalabalığın sol tarafına doğru çekerek, yere yatırdı. Polislerden biri ayağıma basarak gözaltına almaya çalıştı. Daha sonra hastaneye götürüldüm. Hastanede doktorla başbaşa kalmama ve olayı anlatmama polisler izin vermedi. Suçlamaları kabul etmiyorum” dediği belirtildi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi) 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.