Hoşgeldiniz  

Boğaziçili Akademisyenler 225. Kez Rektörlük önündeler “Kabul etmiyoruz”

İkrar-HA1 | 04 Aralık 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Boğaziçili Akademisyenler 225. Kez Rektörlük önündeler “Kabul etmiyoruz”

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne atadığı isimlerin yarattığı akademik kriz devam etmeye devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyum rektörlerin getirdikleri yandaş akademisyenler üniversitenin dinamiklerini alt üst ederken yandaş dışındaki tüm akademisyenler 225. Kez Rektörlük binası önünde protesto gerçekleştirdiler. Yaptıkları açıklamada kayyum rektör Naci İnci ile AKP kadroları tarafından torpille ve özellikle Boğaziçi Üniversitesi’nde görevlendirilen yandaşların istifaları istendi.

Direnişin 334. gününde 225. kez Rektörlük binasına sırt dönen Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, yaptıkları basın açıklamasında “Türkiye’de demokratik ve katılımcı ilkelere dayalı bir üniversite ideali gerçekleşene kadar, kabul etmiyoruz vazgeçmiyoruz” dedi. Akademisyenler, öğrencilerine yönelik tüm soruşturma ve davaların son bulmasını ve bugüne kadar hukuksuzca kadrolaşmış tüm isimlerin istifasını talep etti.

Naci İnci’nin kurum iradesi hiçe sayılarak Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının 102’nci, Öğretim Görevlisi Can Candan’ın görevden almasının 137’nci ve Candan’ın İnci’nin talimatıyla kampüse alınmayışının 54. gününde Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diyerek arkalarını 225. kez Rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz”, “Vazgeçmiyoruz” ve “#BerkeyePeriteÖzgürlük” ve “Mücadele umuttur” yazan dövizler, üzerinde “Can Candan yalnız değildir” yazan fotoğraflar ve derslerine son verilen Feyzi Erçin ile Özcan Vardar’ın fotoğraflarını taşıdılar.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.