Hoşgeldiniz  

Boğaziçili Akademisyenlerden Açıklama

İkrar-HA1 | 12 Mart 2021 | Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Boğaziçili Akademisyenlerden Açıklama

İKRAR – Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binası önündeki sırt dönme eylemlerinin 50’inci gününde Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri atanmış Rektör Melih Bulu, Bulu tarafından atanmış Rektör Yardımcıları ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Hukuk Fakültesi’ne Dekan olarak atanan Selami Kuran’ı istifaya davet ettiler.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan Rektör olarak atanan Prof.Dr. Melih Bulu’nun istifa etmesi ya da görevden alınması için gerçekleştirilen nöbetin 50’inci gününde Boğaziçili akademisyenler basın açıklaması gerçekleştirdiler. Akademisyenler yaptıkları açıklama ile üniversitedeki gerilimin düşmesi, okulun yeniden itibar kazanabilmesi için atanmışların görevden ayrılmaları gerektiği vurgusu yapıldı.

 

“ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Akademisyenler açıklamalarında, “Tüm bu utanç verici koşullar altında 2020-2021 Öğretim Yılı Bahar Dönemine başlıyoruz. Her türlü dayatmaya rağmen demokratik ve özerk üniversite mücadelemizi ilk günkü kararlılığımızla sürdürüyoruz. Üniversitemizin özgür ve eleştirel düşünceye dayalı eğitim ve araştırma standartlarından asla taviz vermeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

 

“12 MART ASKERİ MÜDAHALESİNİN 50’İNCİ YILINDA POLİS ABLUKASINDAYIZ”

Boğaziçili Akademisyenler açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti; “12 Mart askerî müdahalesinin 50. yılındayız. Üniversitemiz polis ablukası altında. Kampüsümüze basın alınmıyor. Öğrencilerimiz hukuksuz bir şekilde taciz ve tehdit ediliyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, ev hapsinde tutuluyor. Her biri alanında saygıdeğer bilim insanları olan hocalarımız hedef gösteriliyor, asılsız ithamlarla ve nefret söylemleriyle karşı karşıya bırakılıyor. Üniversitemizin demokratik ve katılımcı işleyişinin teminatı olan kurul ve komisyonlarımız, atanmış rektörlük tarafından işlevsiz hale getiriliyor” denildi.

 

“DEĞERLERİMİZİ TEHDİT EDEN ATANMIŞLAR İSTİFA ETMELİDİR”

Açıklamalarının sonunda AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından atanan Melih Bulu için istifa çağrısı yinelendi. Ayrıca Bulu tarafından atanan Rektör Yardımcıları ve yine AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından kararlaştırılan ve Bulu’nun elinin güçlendirilmesi planlı kurulan Hukuk Fakültesi’nin atanmış Dekanı Selami Kuran da istifaya davet edildi.

Açıklama şu ifadeler ile son buldu;
“Tüm bu değerlerimizi tehdit eden atanmış Rektör Melih Bulu, Rektör Yardımcıları Gürkan Kumbaroğlu, Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve atanmış Hukuk Fakültesi Dekanı Selami Kuran’ın istifasını bir kez daha talep ediyoruz. Tutuklu ve ev hapsinde bulunan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını ve üniversitemizi kuşatan polis ablukasının kaldırılmasını talep ediyoruz.
 Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.”

 

İKRAR HABER AJANSI

İstanbul Haber Merkezi

 

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.