Hoşgeldiniz  

Çağlayan adliyesinde Gezi için “Adalet” sesleri yükseliyor

İkrar-HA1 | 21 Mayıs 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Çağlayan adliyesinde Gezi için “Adalet” sesleri yükseliyor

İKRAR – Çağlayan Adliyesi’nde aralarında Can Dündar gibi isimlerin olduğu 7 sanıklı davanın Osman Kavala’nın yargılandığı dava dosyası ile birleştirilmesi sonrası ilk duruşma bugün gerçekleşiyor. Çok sayıda avukat ve yüzlerce insan bugün “Gezi İçin Adalet” şiarıyla Çağlayan adliyesinde.

Tutuksuz yargılanan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay ile çok sayıda avukat, milletvekilleri ve uluslararası gözlemciler salonda yerini aldı. Osman Kavala duruşmaya cezaevinden SEGBİS ile katılacak.

Gezi Davası’nı TİP İstanbul Milletvekilleri Ahmet Şık, Erkan Baş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gökan Zeybek, HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Serpil Kemalbay, Alican Önlü,  İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve çeşitli ülkelerden diplomatlar da takip ediyor.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülen davanın öncesinde Taksim Dayanışması adliye önünde açıklama yaptı.

“TOPLUMSAL MUHALEFETİN EN TEMEK HAK VE TALEPLERİ SUÇ UNSURU GİBİ GÖSTERİLİYOR”

Taksim Dayanışması adına açıklamayı okuyan Akif Burak Atla, Gezi direnişinin mesnetsiz ithamlarla üçüncü kez karalanmak istendiğine dikkat çekti. Akif Burak Atla’nın açıklaması şu şekilde;

“Ülkemizin toplum, kent ve demokrasi tarihinin en parlak ve onurlu sayfalarından biri olan Gezi Direnişi, hukuka ve gerçeğe aykırı iddialarla, bir kez daha yargılanmak isteniyor. Daha önce iki kez verilen yargı kararlarıyla, Anayasal bir zeminde gerçekleştiği tescil edilen Gezi Direnişi, mesnetsiz ithamlarla üçüncü kez karalanmak isteniyor.  Toplumsal muhalefetin en temel hak ve talepleri suç unsuru gibi gösterilmek, barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği ısrarla çarpıtılmak isteniyor. Sonunu bildiğimiz bir film, aynı kurgu iddiaları, figüran tanıklarıyla yeniden çekiliyor. Kendi yurttaşlarını öldüren, sakat bırakan, yaralayan akıl almaz polis şiddetinin emrini verenler, bu şiddeti uygulayanları koruyup kollayanlar, demokratik talepleri bastırmak ve barışçıl bir direnişe omuz verenlerin düşman yaratmak için devletin adalet mekanizmasını kullananlar yargılanmaktadır.”

 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.