Hoşgeldiniz  

Cemevi bahçesinde polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt için anma düzenlendi

İkrar-HA1 | 22 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Cemevi bahçesinde polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt için anma düzenlendi

İKRAR – 22 Mayıs 2014’de cenaze için bulunduğu Cemevinde kafasına isabet eden polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt için 7’inci yılında vurulduğu yer, Okmeydanı Cemevi bahçesinde anma düzenlendi.

Uğur Kurt 22 Mayıs 2014 tarihinde bir yakınının cenazesine katılmak için geldiği Okmeydanı Cemevinde polis silahından çıkan kurşun ile başından vuruldu. Polisler bir eyleme müdahale ederken ve silah seslerinin duyulduğu anda cemevindeki yurttaşlar sağa sola kaçışmıştı. O sırada sıkılan kurşunların hedefi olan Uğur Kurt yere düştü. Uğur Kurt’un vurulduğunu gören cemevi içerisindeki yurttaşlar çıkarak yanına geldi. Havluyla kendisine tampon uygulandı. Uğur Kurt başından vurulup kanlar içerisinde kalmasına rağmen polisler cemevi içerisine biber gazı atmaktan geri durmuyordu. Ambulans girişine tam 30 dakika izin verilmemişti.

UĞUR KURT’U ÖLDÜREN POLİSE 12.100 TL CEZA KESİLDİ

Sanık polisin 3 yıldır tutuksuz yargılandığı davada 25 Nisan’da karar çıktı.İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polise 12 bin 100 TL adli para cezası vermişti. Karara gerekçe olarak sanığın mahkemedeki tutum ve davranışları gerekçe gösterildi. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savcının esas hakkındaki mütalaasında “olası kastla öldürme” suçundan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

UĞUR KURT KATLEDİLİŞİNİN 7’İNCİ YILINDA ANILIYOR

Katledilişinin 7’inci yılında Okmeydanı Cemevi bahçesinde gerçekleştirilen anma programına pandemi dolayısıyla katılım sınırlı tutuldu. Anne Gülnaz Kurt’un ağıtları ile katılımcılar gözyaşlarını tutamadılar.  Alevi Bektaşi Federasyonu adına programda Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Güneş, Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu Üyesi Sevim Yalıncakoğlu, Alevi Dernekler Federasyonu İnanç Kurulu Başkanı Eren Yıldırım Dede ile Cemevi yöneticileri ve temsilcileri ailenin acısını paylaşmak için anma programında hazır bulundular. 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.