Hoşgeldiniz  

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Hacıbektaş Şenliklerinde konuştu

İkrar-HA1 | 22 Ağustos 2021 | Alevi Haberleri, Alevi Kutsal Mekanları, Alevilik, Çocuk, Dünya, Etkinlik ve Duyurular, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Hacıbektaş Şenliklerinde konuştu

İKRAR –  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 58. Ulusal, 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesine geldi. İlçe merkezinde Saat Kulesi ve Kent Meydanı açılışını gerçekleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, simülasyon çadırında da incelemelerde bulundu.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Yoldaş Altıok ile makamında bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nilgün-Sırrı Bektaş Kültür Merkezi ve Müze Temel Atma Töreni, Tarihi Yel Değirmeni Açılışı ile Fikret Otyam Fotoğraf Sergisi açılışına da katıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu sergi açılışı sonrasında, 58. Ulusal, 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Hacı Bektaş Veli’nin dergahını ve türbesini ziyaret ederek dua etti, Hacı Bektaş Veli Anma Programı’nın kapanış konuşmasını yaptı. Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hacıbektaş İlçesine verdiği hizmetlerden dolayı Başkan Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

Son 2 yıldır Hacıbektaş’ın çehresinin büyük ölçüde değiştiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Yolları yapıldı, yeşil alanlar büyütüldü. Az önce bir saat kulesini açtık. Dolayısıyla Hacı Bektaş’ın felsefesine uygun bir kent, bir güzellik Hacıbektaşlılara kazandırılmak isteniyor ve bunun mücadelesi yapılıyor. Bu konuda ben, hepinizin huzurunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Sayın Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ederim. Gerçekten büyük bir emek verdi kendisi ve arkadaşları. Burayı bütün dünya biliyor ve tanıyor. Ama biraz bakımsız ve ilgisizdi. Bakmak gerekiyor, ilgilenmek gerekiyor. Bir şeye değer vermek sadece onu anmak değil. Onu andığımız mekanın da güzel olması, yeşillikler içinde olması, doğayla uyumlu olması lazım. Belediyenin önünde şu anda güzel de bir meydan oluştu.”

Bir Müslümanın ırkçı olamayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Sadece Kur’an-ı Kerim’de değil, peygamberimizin sünnetinde de ırkçılık lanetlenmiştir. Örneğin, sevgili peygamberimiz veda hutbesinde ırkçılığa karşı son derece net bir tavır almıştır. Aynı inanç ve felsefe Yunus’ta da vardır. ’72 millet birdir.’ der. Hacı Bektaş Veli de ‘Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir, iyiler her an iyidir.’ der ve bizler iyilikle yarışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU: BÖYLESİ YERLERE, BÜTÜN TÜRKİYE’NİN BORCU VAR

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından sözü İmamoğlu’na verdi. “Böylesi yerlere, bütün Türkiye’nin borcu vardır” diyen İmamoğlu, “Biz de sizin talimatlarınızla, en güzel şekilde, İstanbul halkı olarak buraya hizmet etmeye çalıştık. Ama bu, burada bitmez. Gerçekten burası çok özel bir yer. Anadolu’nun en kutsal noktalarından birisi. Ve bu kutsiyeti hep beraber en güzel şekilde geliştirmeli ve muhafaza etmeliyiz. Bu yönde İstanbul halkı adına buraya güzel hizmetler sunmaya çalıştık Hacıbektaş Belediye’mizle beraber. İnşallah devamı da gelsin diyelim gücümüz var oldukça” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, belediye ziyaretinin ardından, restore edilen tarihi yel değirmeni açılışını yapıp, Nilgün Bektaş Müzesi ve Kültür Merkezi’nin temelini attı. Bağışçı aile ile birlikte temel atma butonuna basan Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’na yel değirmeninde “hedik” (sıcak yenmek üzere kaynatılmış buğday) ikram edildi. Bölgede bulunan Fikret Otyam fotoğraf sergisini gezen ikili, ilçede son olarak, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre Mihman Evi’nin açılışını da gerçekleştirdi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.