Hoşgeldiniz  

CHP’den Kanun Teklifi: “Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu TCK’dan çıkarılsın”

İkrar-HA1 | 23 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

CHP’den Kanun Teklifi: “Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu TCK’dan çıkarılsın”

İKRAR – Cumhuriyet Halk Partisi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yürürlükte olan mevcut Rejimin antidemokratik eylemleri ve tüm eleştirileri hakaret ve suç olarak görmesinin tehlike olduğunu belirterek TBMM Başkanlığı’na neredeyse tüm milletvekillerinin imzası ile bir kanun teklifi sunacak. CHP’nin teklifine göre “Cumhurbaşkanına hakaret suçunun TCK’dan kaldırılması” ve bununla birlikte AKP’li Cumhurbaşkanını eleştirenlere hakaret davasının açılmasının önü kapatılmış olacak. Çünkü AKP’li Cumhurbaşkanı ve avukatları kendilerine yönelik her eleştiriyi hakaret suçu işlenmiş olarak göstererek eleştirenleri cezalandırmayı istiyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından imzaya açılan kanun teklifinde TCK’nın 299’uncu maddesinin yürürlükten kaldırılması bekleniyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde, 299’uncu maddenin, “tarafsız, siyasi parti bağı bulunmayan” cumhurbaşkanları için tasarlandığı ifade edildi.

Gerekçede, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 160 bin 169 kişi hakkında soruşturma açılması, 12 bin 881 kişinin mahkum edilmesinin, 299’uncu maddenin suiistimalinin açık göstergesi olduğu vurgulandı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.