Hoşgeldiniz  

CHP’li Erdoğan Toprak: İktidar lobilere bilgi sızdırıyor

İkrar-HA1 | 09 Ağustos 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

CHP’li Erdoğan Toprak: İktidar lobilere bilgi sızdırıyor

İKRAR – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı, İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak “İktidar haksız kazanç peşindeki lobilere tüyo veriyor” dedi. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın yandaş bir televizyonda katıldığı programda faizlerle ilgili açıklamalarının aslında kendi çevresinde haksız kazanç elde eden gruplara bir mesaj olduğu ve onları harekete geçirmek için öyle bir konuşma yaptığını belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimine gidileceğini söylemesine rağmen kurların yükseldiğine dikkat çekti. CHP’li Toprak, “Cumhurbaşkanı ekranlardan birilerine sinyal verdiğini söylüyor. Bu sözlerden sonra dolar-euro artıyor. Faiz indirimi sinyaliyle mesaj veren, kurları yükselten bizzat iktidarın başı. İktidar haksız kazanç peşindeki lobilere tüyo veriyor” dedi. Erdoğan’ın doların 8,80 TL’ye çıkmasına zemin hazırladığını söyleyen CHP’li Toprak, “Geçtiğimiz haziran ayında Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının öncesinde TRT programına katılan Erdoğan, MB başkanıyla konuştuğunu, temmuz ya da ağustosta faizlerin düşürüleceğini, enflasyonun da ineceğini söyledi. Bu açıklamanın ertesinde Dolar 8,80 TL’ye, Euro 10 TL’nin üzerine çıktı” dedi.

“ERDOĞAN’IN EKONOMİ DANIŞMANLARI KİMİN HİZMETİNDELER?”

CHP’li Toprak şu ifadeleri kullandı: “Faiz-döviz spekülatörlerine‘ pozisyon alın, faizi düşüreceğiz, TL değer kaybedecek, kurlar fırlayacak, şimdiden dövizleri istifleyin’ tüyosudur. İktisat bilimi ‘enflasyonun sebep faizin sonuç’ olduğunu yıllardır söylerken bunun tam aksini iki ayda bir Cumhurbaşkanı’na söyleten, onu buna ikna ederek spekülatif kazançlara zemin hazırlayan, çevresini kuşatan ekonomi danışmanları hangi lobilerin hizmetinde?” 8,30 TL’ye inmiş olan dolar kurunun bir günde 8,60 TL’ye çıkmasından kimler kazandı? İktidar medyasının ekranlarına çıkmadan önce sorulacak soruları, Erdoğan’ın yanıt metnini hazırlayan danışmanları ve Cumhurbaşkanına bu sözleri söyletenler, kimler adına hareket ediyor? İngiliz analistin öne sürdüğü gibi Cumhurbaşkanı danışmanları da önceden açığa satışla bu söylemlerden kazanç sağladı mı? Ekranlardan faiz ve enflasyonu sanal hesaplarla düşürmeleri yönünde siyasi talimat veren bir zihniyet, ülke ekonomisine değil ancak faiz-döviz lobilerine, haksız kazanç peşinde koşanlara, önceden verdiği tüyolarla yandaşlarına hizmet eder.”

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.