Hoşgeldiniz  

Çorum Katliamı 40’ıncı Yılında Unutulmadı

İkrar Haber Ajansı Muhabiri | 31 Mayıs 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika A- A+

Çorum Katliamı 40’ıncı Yılında Unutulmadı

Çorum Katliamı 40’ıncı yılında unutulmadı: “Devlet tüm olanlara göz yummuştur”

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi, 1980 yılının Mayıs ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam eden, 57 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı Çorum Katliamı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çorum’da yaşananlar düpedüz devlet gözetiminde bir katliamdır” ifadelerini kullandı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi, 1980 yılının Mayıs ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam eden ve alevi vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik sistematik saldırılara  dönüşen Çorum Katliamı ile ilgili yazılı açıklama yayımladı. Faşistlerin 27 Mayıs 1980’de Gün Sazak’ın öldürülmesini bahane ederek Çorum’da halka saldırmasıyla 57 yurttaş öldürülmüş, 300 kişi yaralanmış ve 300’e yakın ev ve iş yeri tahrip edilmişti.

Açıklamada, “2 Temmuz’da sokağa çıkma yasağına rağmen sivil faşistler sokakta istedikleri gibi hareket edip, önceden belirledikleri Alevilerin ve sol görüşlü kişilerin evlerine girip canlarımızı katletmişlerdir. Devlet tüm olanlara göz yummuş, her zaman olduğu gibi katillere kol kanat germiştir. 10 Temmuz’da olaylar sonlandığında 57 canımız katledilmiş, 300’e yakın canımız yaralanmış, 300’e yakın ev ve iş yerinin tahrip edilmiştir” denildi.

“Aleviler soykırımla yaşam alanlarından kopartıldı”

Çorum Katliamı’na “Çorum olayları” denilmesinin hakikatin çarpıtılması olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“1980 yılında Çorum’da yaşananlar düpedüz devlet gözetiminde bir katliamdır. Her Alevi katliamında olduğu gibi, Çorum Katliamı’nda da inançsal, fiziksel, kültürel, ekonomik soykırım sürecine tabi tutularak yaşam alanlarından kopartılan Aleviler, sığındıkları yerlerde inançlarından, dillerinden, kültürlerinden uzaklaştırılıp kaba bir asimilasyon sürecine itilmişlerdir. Her katliam sonrası Aleviler hem canlarını hem mallarını hem de inançlarını kaybetmeyle yüz yüze kalmışlardır ve devlet her katliam sonrasında olduğu gibi demografik yapıyla oynamış, Türk İslam sentezi çerçevesinde Sünnileştirme projesini hayata geçirmiştir. Çorum’u da, Ortaca, Maraş, Sivas ve Malatya’da olduğu gibi Alevilerden arındırılmaya çalışmıştır. Çorum’da katledilen canlarımızı, katliamın 40. yılında saygıyla anıyoruz. Hak aşkına, Hakk’a yürüyen canlar için özümüz dardadır.”

#İkrarHaberAjansı #ikrarhaberajansi #Haber #AleviHaber #Alevi #HaberAjansı #AlevilerinSesi #AleviHaberleri #Cemevi #Çorum #ÇorumKatliamı #ÇorumAnması

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.