Hoşgeldiniz  

Cumartesi Anneleri, 803. Haftalarında Kaybedilişinin 26. Yılında Gözaltında Kaybedilen Mehmet Salim Acar’ın Akıbetini Sordu

Muhabir 24 | 15 Ağustos 2020 | Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

Cumartesi Anneleri, 803. Haftalarında Kaybedilişinin 26. Yılında Gözaltında Kaybedilen Mehmet Salim Acar’ın Akıbetini Sordu

Cumartesi Anneleri, 803. haftalarında kaybedilişinin 26. yılında gözaltında kaybedilen Mehmet Salim Acar’ın akıbetini sordu, sorumluların yargılanmasını istedi.

26 yıldır süren adaletsizliğe son verilmesini isteyen Acar, “Biz çocuklarımıza, torunlarımıza kayıplarımızın isimlerini verdik. Biz unutsak, onlar unutmazlar” dedi.

“Biz bıraksak da onlar bırakmazlar”

Acar ailesi adına İhsan Acar konuştu. Babasının gözünün önünden gözaltına alındığını hatırlatan Acar, “Üzerinden 26 yıl geçti hala bir umut bekliyoruz. Beklemeye, mücadele etmeye de devam edeceğiz. Belki bazıları, ‘bunlar belli bir süreden sonra unutur’ der. Biz kayıplarımızın isimlerini çocuklarımıza, torunlarımıza vereli yıllar oldu. Biz bıraksak da onlar bırakmazlar.”

Devlete seslenen Acar, Hakikat Komisyonu kurularak, kayıpların araştırılmasını istedi ve ekledi: “Lütfen artık duyun sesimizi. Görgü tanıklarının beyanına göre o gün araç Bismil İlçe Jandarma Komutanlığı’na girdi. Devlet kurumunda bir çivi dahi kaybolduğunda o yetkili, hesap vermek zorunda. Biliyoruz. Nedense bizim kayıplarımızın hesabını kimse sormuyor.”

Babasının annesinin yaşamını yitirdiğini ve kendilerine “mezarıma geldiğinizde babanızın acısını unutup unutmadığımı mezar taşıma sorun” diye vasiyet bıraktığını söyleyen Acar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gittiğimizde soruyoruz, nene sen bizim babamızın acısını unuttum mu diye soruyoruz. Artık sesimizi duyun. 26 yıldır sokaklardayız bağırıyoruz. 11 yaşımda karakollarda babamı aramaya başladım. Artık acımız bitsin, bizim de mezar taşımız olsun, bayramları kutlayalım. Bu zor olmamalı.”

Ardından İHD Diyarbakır Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Avukat Hasan Yalçın konuştu.

Dava sürecine ilişkin bilgi veren Avukat Yalçın, iç hukuk yolları tükendiği için davanın AİHM’e taşındığını ve AİHM’in 8 Nisan 2004’te Türkiye’nin etkili bir soruşturma yürütmediğini belirterek, ihlal kararı verdiğini anımsattı. Yalçın, bu karara rağmen hukuksuzluğun 26 yıldır sürdüğünü söyledi.

“Adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz”

Haftanın açıklamasını Nuray Şimşek okudu. 803 haftadır, gözaltında kaybetmelerin devlet aygıtlarının işbirliğiyle uygulandığı ve cezasız bırakıldığı gerçeğini anlatıklarını vurgulayan Şimşek, “Her buluşmamızda bıkmadan usanmadan hatırlatıyoruz: gözaltında kaybetmelerle ilgili soruşturmaları re’sen başlatmak ve kesintisiz bir şekilde yürütmek devletin hukuki yükümlülüğüdür. Devlet, gözaltında kaybedilen insanlarımızı başına ne geldiğini, akıbetlerinin ne olduğunu aydınlatmak, onları kaybedenleri cezalandırmak zorundadır” dedi.

26 yıl önce gözaltında kaybedilen Mehmet Salim Acar’ın hikayesini hatırlatan Şimşek, yıllardır siyasi ve adli makamlara, etkili bir soruşturma yürütme yükümlülüğünü yerine getirmeye çağırdıklarını belirtti.

Şimşek, “Kaç yıl geçerse geçsin Mehmet Salim Acar için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz!104 haftadır hukuksuz bir biçimde bize kapatılan kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.