Hoşgeldiniz  

Cumartesi Anneleri 853. Haftada “Süleyman Cihan’ın faillerini sordu”

İkrar-HA1 | 01 Ağustos 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Cumartesi Anneleri 853. Haftada “Süleyman Cihan’ın faillerini sordu”

İKRAR – Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta gerçekleştirdikleri eylemlerinin 853’üncüsünü pandemi nedeniyle yeniden online gerçekleştirdi.

Bu haftaki açıklamada 29 Haziran 1981 günü henüz 31 yaşındayken Edirne’den İstanbul’a gelmek üzere bindiği otobüsün İstanbul’a yaklaştığı sırada yapılan kimlik kontrolünde gözaltına alınarak İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde aylarca işkence görmesinin ardından kimsesizler mezarlığında bulunan Süleyman Cihan’ın akıbeti soruldu.

Açıklamada ilk önce İHD İstanbul Şubesi Gözaltılara Karşı Komisyon Üyesi Sebla Arcan söz aldı. Sonrasında Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan abisinin faillerini sordu. Tanık olan Hasan Hüseyin Çatalkaya da konuştu. Davanın avukatlarından Mihriban Kırdök de hukuki süreci anlattı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da dosyadaki otopsi bulguları ve tıbbi verilerden hareketle hazırladığı raporu anlattı.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.