Hoşgeldiniz  

Cüzzam İle Mücadele Haftasında Prof. Dr. Türkan Saylan Unutulmadı

İkrar-HA1 | 30 Ocak 2022 | Bilim, Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Sağlık, Yaşam A- A+

Cüzzam İle Mücadele Haftasında Prof. Dr. Türkan Saylan Unutulmadı

İKRAR- Kronik bir enfeksiyon hastalığı olan cüzzam ile mücadelede dünya çapında önemli gelişmelere imza atan ve adını dünyaya duyuran Prof. Dr. Türkan Saylan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bugün gerçekleştirilen Cüzzam İle Mücadele Haftası etkinliklerinde anılarak kendisine, keşfettiği cüzzam ilaçları dolayısıyla teşekkür edildi.

Yalnız 2020 yılında dünya genelinde 127.558 cüzzam vakası görüldü. Bu vakaların 8.659’u on beş yaş altı çocuklardan oluşmaktaydı ve bu çocuklara uygulanan cüzzam tedavisinde Prof. Dr. Türkan Saylan’ın belki de hayatını adadığı ve en sonun da bulduğu IES-67 kodlu aşı uygulanmakta. Cüzzam hastaları çocukluk evresinde hastalığı atlatamama durumunda ilerleyen süreçlerde tüm tedavilere kapalı olup hayatlarını kaybediyorlar. Saylan’ın bu keşfiyle aşının erişebildiği tüm ülkelerde tedaviler gerçekleştirilerek cüzzam dolayısıyla kayıplar engellenebiliyor. Bugün ABD’de gerçekleştirilen etkinlikte DSÖ Enfeksiyonel Hastalıklar Direktörü Chorce KMY Oric tarafından Türkan Saylan’ın adı anılarak kendisine teşekkür edildi.

 

(HABER MERKEZE)

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.