Hoşgeldiniz  

ÇYDD: “Milli Eğitim Şurasında alınan zorunlu din dersi kararını tanımıyoruz”

İkrar-HA1 | 10 Aralık 2021 | Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ÇYDD: “Milli Eğitim Şurasında alınan zorunlu din dersi kararını tanımıyoruz”

İKRAR – Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen Milli Eğitim Şurası’nda alınan okul öncesi çocuklara zorunlu din dersleri verilmesi kararı ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama da çok sert ifadeler yer alırken zorunlu din dersinin gerekliliği hukuken tartışılıyorken okul öncesi çocuklara zorunlu din dersi sunumu kabul edilemez, kararı tanımıyoruz” ifadesi kullanıldı.

 

ÇYDD Genel Merkezi tarafından kaleme alınan açıklama;

20. Milli Eğitim Şurası’nda, toplantının yöntem ve geleneklerine aykırı olarak, “okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi”

20. Milli Eğitim Şurası’nda, toplantının yöntem ve geleneklerine aykırı olarak, “okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi” yönünde oy çokluğu ile öneri kararı alınmıştır. Alınan bu karar bilimsel ve pedagojik olmaktan uzaktır ve evrensel bir kabul olan “çocuğun üstün yararı” ilkesine de aykırıdır. 

Zorunlu din dersi uygulaması hukuken tartışmalı iken bir de son dönemde devlet okullarında din eğitiminin tarikatlara bırakıldığına ilişkin haberler basına yansımaktadır. 

Bu nedenlerle, bu kararın uygulaması okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımız için çok ciddi tehdit ve tehlikeler barındıracaktır. Evrensel çocuk haklarına, hukuka ve bilime aykırı, Milli Eğitim Şurasının tarihsel önemine ve değerine de uymayan çağ dışı bu kararı kabul etmiyoruz, Milli Eğitim Bakanlığı’nı yol yakınken bu büyük yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, 32 yıldır yaptığımız gibi Büyük Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine çağdaş eğitimle ulaşmak için laik, bilimsel ve ücretsiz eğitimi savunmaya devam edeceğiz.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.