Hoşgeldiniz  

DAD: “Cehilce makama silah ile girilmez, makama nefis ile gelinmez”

İkrar-HA1 | 14 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

DAD: “Cehilce makama silah ile girilmez, makama nefis ile gelinmez”

İKRAR – Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Dersim’in Nazımiye İlçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi yönetimini fotoğraf çektirdiği silahlı sözde kolluk kuvvetleri ile tehdit mesajı yayınlayan Kaymakam Uğur Tutkan hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. DAD tarafından yayınlanan yazılı basın açıklamasında “Hakk Yol Aleviliğin kutsal ayı olan Xızır ayında, edep erkan bilmez, inancımızın kadim değerlerine ve makamlarına, zülmane yaklaşımı kabul etmiyoruz. Gereği yapılmalı, Nazimiye Kaymakamı derhal görevinden alınmalıdır” ifadesi kullanıldı.

 

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi adına yayımlanan basın açıklaması;

BASINA VE KAMUOYUNA

           Yeryüzünde varlığın rızalı makamları vardır. Reya Heq/ Raa Heqi / Hakk Yol Alevilik rızalı makamlara Xızır makamları olarak görür. Xızır makamlarına lokma ile gidilir. Edep erkan içerisinde niyaz olunur. Xızır makamları cümle varlığın rızalı olduğu makamlardır. Hakk Yol evlatları bu makamlarda tüm kainatla cem olur. Rıza makamları hafıza makamıdır.

Murad alıp, murad dilenen makamdır. Muradına hasıl olanlara aşk ile.

Kainatta iyi ve kötü mana bulmuş insan varlığının işidir. Yol, kamil insanın iyilik makamına meydan açar. Meydana gelen cem olup, dar görmüş, dar görüp didar olmuşların meydanıdır. Yol bu minval üzere rahmet diler. Rahmet dileyip, rahmete meydan kuranlara aşk ile.

Her yol evladı Xızır makamlarında niyaz olduğu vakit, külli kainatla niyazında iyilik diler. İyilik dileyip, iyilik bulanlara aşk ile.

Tabi makam bilmeyenlerin, Xızır bilmeyenlerin, edep erkan bilmeyenlerin kör gözleri, art niyetleri, rızkını pay bilmeyen nefisleri, makam sarhoşluğunda cehaletleri gelip çatıyor Xızır makamlarına. Hakk Yol Alevilik bunca demdir çok gördü. Rızasız makama girip nefis şöhretine çiğ söz edenleri.

Bunlardan biri de Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan, Düzgün Bawa Makamı’na silahı, külahı ile gidip Yol evlatlarını tehdit etti.

Kıble ve makam bilmeden kanundan, nizamdan bahsetti. Derki malum “Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü”

Öncelikle; Kaymakam Harde Dewreş te süreli maaşlı görevini icra ederken hizmet ettiğin toplumun değerlerini bilmek ile sorumludur.

Devlet adalet ile yönetilir. Cehilce Makama silah ile girilmez, makama nefis ile gelinmez, makama kötü niyet ve yalan ile gelinmez.

Makama geldiğinde korkmana gerek yok. Yol evlatları makamlarda düşman bilmez. Kara gözlü dağ keçisi, koca yürekli ayı, körpecik tavşan, aç kalmış kurt, yüreği avucunda Tilki korkmuyor ise, senin de korkmana hiç gerek yok. Rıza makamlarında kimseye zarar gelmez senin de korkmana gerek yok.

Devletin gücü hak, hukuk, Adaleti ile kolluğunu azalttığı kültüründen alır.

Hakk Yol Alevi milletleri zulmü ile vergi ile kendini gücünü gösteren devletleri çok gördü.

Kapımıza niyaz olmadan devlet de yol yürüyemez. Bilmez isen Osmanlı’ya, Selçuklu’ya dönüp bir bakıver.

Hakk Yol Aleviliğin kutsal ayı olan Xızır ayında, edep erkan bilmez, inancımızın kadim değerlerine ve makamlarına, zülmane yaklaşımı kabul etmiyoruz. Gereği yapılmalı, Nazimiye Kaymakamı derhal görevinden alınmalıdır.

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.