Hoşgeldiniz  

DAD; “İnanç iman edenlerin vicdanıdır! Vicdan pazara çevrilmesin”

İkrar-HA1 | 08 Ekim 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

DAD; “İnanç iman edenlerin vicdanıdır! Vicdan pazara çevrilmesin”

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün Şahkulu Sultan Dergahı ziyaretinde açıkladığı Alevi Açılımı ile ilgili Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Sultangazi’de bir açıklama gerçekleştirdi. DAD, gerçekleştirdiği açıklamada asimilasyon sürecine dahil olan ve devlete bir nebi rehberlik eden Alevi kurumlarını eleştirdi.

DAD tarafından gerçekleştirilen açıklama;

BASINA VE KAMUOYUNA

Reya Heq / Raa Heqi / Hakk Yol Alevilik ikrarlık ve rızalık yoludur. Rahmet Yolumuz’un Rahman kapısından destur almış vicdan kapısıdır. Cümle varlığın birbirine niyazı Rahman kapısının Rahmet düsturu iledir. Yolumuz bu rahmet kapısına çok kurban birlemiştir. Gerçek ise cümle varlığın ikrar ve rıza üzerine olan Hakk’ın cemal meydanına niyaz olmaktır. Yolumuz İnsan-ı Kamil’in yoludur. İnsan varlığı nefis ile beslenir. Nefis, hırs, haset varlığı yediği gibi, etrafını da yer. Varlık nefsi ile kördür. Yolumuzun açığa çıkardığı Ahilik örgütlenmesinde kapımıza asker ve kasap gelemez. Yer bulamaz.

Iman Hakk’ın binbir cemalde görünür olduğudur. İman vicdanların Rahman kapısıdır. Rahmet birleyen. İman mal ile alınıp, satılmaz. İman eden para ile iman etmez. İman eden İmanı nefsinin, kininin, hasetinin aracı yapmaz. Xizir gerçeği ile tüm hakikat elçileri bu düstur ile meydan görmüştür. Reya Heq / Hakk Yol Alevi Halklar on yıllardır gerçeğinden parça parça koparılıyor. Önce topraklarından, sonra Ocaklarından, sonra Pirlerinden, musahiplerinden, ziyaretlerinden koparıldı. Şimdi de tamamen inancından koparılma eşiğindedir.

Yolun hikmeti aşk üzerinedir. Küllü cana aşk ile bakmak üzeredir. Fakat nehak her meydanı zülme dönüştürmekte, rahmet diliyoruz. Nefse tamah etmiş, İman meydanını pazar bilen zulümle bin yıllardır cenk ediyoruz. Şah-ı Merdan Muhammet Mustafa’yı toprağa sırlarken, Şah Hüseyin Kerbala’da hakikat yoluna canın birlerken, imanı nefis pazarına çeviren zulümle cenk kurdu. O demden bu deme cengimiz durmadı. 100 yıllık süreçte Kerbelalar gördük. Her gün yeniden görüyoruz. Nehak artık durmak zorundadır alemin bunca zulmü kaldıracak takati kalmamıştır. Gerçeğin aşkı ile nefse karşı yeniden Adalet cengi kurmak kapımıza nişan olmuştur.

Dün Şahkulu Dergahında (Toplu) açılış ve temel atma törenlerine katılan Akp’li Cumhur Başkanı Tayyip Erdoğan Alevilere kayyum atamalı müjdesini verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı kuracaklarına kamuoyuna deklere etti. Alevileri ve haklarını Dernekçilik çizgisinde sıkıştırmış zihnin özendirmesi sonucunda açığa çıkmış bir kayyum zihni kendini bu şekilde tezahür ettirdi. Lakin Alevilerin temel talepleri cemevleri ve ihtiyaçları derekesine kadar indirilen politik yetersizliğin ve Alevi toplumunda yaratılmış beton beklentisinin sonucudur. Cemevi yaparak inancın ayakta kalabileceğinin topluma dayatılmasının yarattığı beklenti çıtasının düşüklüğüdür. Siyasal karşılığı ise seçime endeksli iktidarın koca bir tarih ile yüzleşmeden culüs bahşişi vermesi olmuştur. Artık her yönüyle meşruluk kanalları kalmayan iktidar bürokrasisi kendine nefeslenecek alan yaratmak amacındadır.

Bu sürecin içerisinde Alevi halkları iman pazarına süren kurumların, içimizde ki karataş sahiplerinin payı büyüktür. Toplumumuz iyi görmelidir.

Biz Demokratik Alevi Dernekleri olarak süreçlerin geleceği eşikleri toplumumuzla birçok platformda paylaştık. Bugün geldiğimiz eşik ya da bizlere hak mücadelesi olarak tanımlanan kazanım görünümlü asimilasyon cenderesi çok daha açık ortaya tüm aktörleri ile dökülmüştür. Yarın çok üst perdeden vaazlar dillendirilecek. Fakat hepsi de ortak alemin nefis pazarıdır.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Reya Heq / Raa Hegi / Hakk Yol Aleviler olarak temel yaklaşımımız.

Savaşın son bulacağı bir rahmet ortamının oluşması elzemdir. Barışmak, yüzleşmek yüce bir eylemdir.

Kin ve nefret dili terk edilmelidir. Hakikat ancak bundan sonra meydan kurabilir.

Yurt ve Yurttaşlık tanım yeniden tüm varlığı ile ele alınmalıdır.

İnanç iman edenlerin vicdanıdır. Bu vicdanı pazara dönüştürmekten, çıkarları, iktidarları için araç yapmaktan vazgeçilmelidir.

Siyasetten beklentimiz; Türkiye de Kürtler, Aleviler, Kadınlar, Emekçiler ve tüm ötekiler ile birlikte

100. Yılında Halkların katılımı ile Seçimli Kurucu Meclis, Kurucu Yurttaşlık Fikri ile Kurucu Demokratik bir Anayasadır.

Dünyanın kavrulduğu bu eşikte Anadolu ve Mezopotamya halklarına büyük bir birlik manasını açığa çıkarmış olacağız.

Hakk Aynamız, Xızır Yardımcımızdır.

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.