Hoşgeldiniz  

DANIŞTAY, Kayyum Vali hakkında soruşturma açılmasına hükmetti

İkrar-HA1 | 07 Temmuz 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

DANIŞTAY, Kayyum Vali hakkında soruşturma açılmasına hükmetti

İKRAR – İçişleri Bakanlığı tarafından Dersim Belediyesine Kayyum olarak atanan dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel hakkında Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak İçişleri Bakanlığı Vali hakkında soruşturma açılmasına izin vermemişti. DANIŞTAY ise devreye girerek Vali hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

Kayyum iken Belediye proje ve hizmetlerine acil iş diyerek kendi çevresinden iş adamlarına ihaleleri verdiği, yolsuzluk yaptığı, belediyeyi ve kamuyu zarara uğrattığı gerekçesi ile şuan Ordu Valisi olarak görev yapan Tuncay Sonel hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından yapılan incelemelerde Tuncay Sonel’in neredeyse bütün ihalelere “Acil iş” diye ihaleye katılacak kişileri/ firmaları önceden belirleyip davet ettiği ifade edildi.

Kayyum vali Tuncay Sonel’in yolsuzluk yaptığı, belediyeye zarara uğrattığı ihaleler şöyle sıralandı:


1-Belediye idaresinin kayyım vasıtasıyla yürütüldüğü dönemde gerçekleştirilen  Belediye Hizmet Binası ve Yeraltı Çarşısının Bakım ve Onarım İşi, Mameki Köprüsü- Mavi Köprü Arası ve Atatürk Mahallesi kıyı düzenlemesi Peyzaj İşi ile  İş Makinesi ve Araç Kiralanması işi, ani ve beklenmeyen veya ivedilik arz eden bir durum olmadığı halde mevzuata aykırı davranıldı. Kamu İhale Kanunun 21/b maddesi uyarınca ihaleye çıkarak, ihalelere katılacak kişileri önceden belirleyip belli kişiler ihalelere davet edildi. İhalelerin yaklaşık maliyetlerini katılımcıların belirlediği fiyatlara göre ve/veya daha yüksek belirleyerek, gereksiz yere ihtiyaç olmadığı halde birbirine yakın yeni köprüler yaptırmak ve kamu kaynaklarının gereksiz bir şekilde harcanması ve rekabet ortamı oluşturmadan ihaleler yapılarak kamu zararına yol açıldı.


2-Tunceli Merkez İsmet İnönü Parkı Devlet İhale Kanunu’na göre 10 yıllığına kiralanması ihalesi usulsüz bir şekilde iptal edildi. Park ihale yapılmaksızın ve düşük bedelle kiraya verilip kamu zararına yol açıldı.


3-İhtiyaç olmadığı halde gereksiz yere ve yüksek bedelle sokak aydınlatma direği ve elektrik malzemesi alım ihale sürecinde usulsüzlük yapıldı.
4-Açık ihale usulüyle yapılması gereken oyuncak alım ihalesini mevzuata aykırı olarak acil ihale yapıldı ve ihaleye Tuncelili esnafın katılımı kısıtlandı.


5-Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca belediyelerce yükseköğrenim gören öğrencilere burs verilmemesi gerekirken 2017-2018 yıllarında üniversite öğrencilerine 921 bin 600 TL burs verilerek belediye zarara uğratıldı.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.