Hoşgeldiniz  

DEDEF: “Mermer ocağına karşı Dersim için mücadele edeceğiz”

İkrar-HA1 | 19 Nisan 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

DEDEF: “Mermer ocağına karşı Dersim için mücadele edeceğiz”

İKRAR – Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Dersim’in Hozat ilçesinde yapılması projelendirilen Mermer Ocağı ile ilgili yazılı çağrı yaptı. DEDEF çağrısında kutsalları yok edilmek istenilen Dersim doğasının korunması için tüm Dersimlileri ve doğa dostlarını Dersim’e doğa için mücadeleye çağırdı.

DEDEF tarafından yapılan yazılı açıklama ” Dersim – Hozat ilçesi Altınçevre ve Yenidoğdu köyleri arasında bulunan Guggurik mezrası bölgesinde mermer ocağı açılarak İlçemizin en önemli tarım alanları ve Meraları yok edilmek istenmektedir.” ifadeleri ile başladı.

“KENTİMİZDEN SÜREKLİ DOĞA TALANI HABERLERİ GELİYOR”

DEDEF tarafından kaleme alınan açıklama şu ifadelerle başladı;

“Her gün ülkemizin farklı yerlerinden doğa talanına ilişkin haberler almaktayız. Dersimde de benzer haberlerin sık sık geldiği bölge haline geldi. Bir kez daha kentimizin doğasına yönelik yeni bir saldırıya dikkat çekmek istiyoruz. Dersim – Hozat ilçesi Altınçevre ve Yenidoğdu köyleri arasında bulunan Guggurik mezrası bölgesinde mermer ocağı açılarak İlçemizin en önemli tarım alanları ve Meraları yok edilmek istenmektedir”

“BİLİMSEL RAPORLAR YERİNE GÜZELLİĞİ YOK SAYAN BİR ZİHNİYETLE HAREKET EDİLİYOR”

DEDEF Açıklamasında daha önce Dersim’de yaşanan doğa tahribatlarına dikkat çekerek verilen hukuk mücadelesini ve bu mücadelelerden elde edilen başarılara rağmen iktidarın sermaye odaklı düşünceleri ile Dersim’e ve Dersim’in doğasına saldırmaya devam ettiğini belirterek “Sermaye ve onun hizmetindeki Siyasi iktidar , bugüne kadar özellikle de Barajlar, HES’ler, dere ıslahı, Munzur gözelerinin tahribatı , suyun ticarileştirmesi ve madenler konusunda verdiğimiz tepkilere, dile getirdiğimiz çekince ve endişelerimize, yargı kararlarına, bilimsel raporlara uyumlu düzenlemeler yapmak yerine, bütün bunları göz ardı eden, yok sayan ve arkasından dolanan bir zihniyetle hareket etmektedir” ifadelerini kullandı.

“MERMER OCAĞI YAPILMASI BU DOĞANIN KATLEDİLMESİDİR”

Bölgede yapılacak Mermer Ocağı’nın bölgeye çok ciddi hasarlar vereceğini, tüm doğal güzelliklerinin bozulacağı vurgulanarak su kaynaklarının zarar göreceği belirtildi. Açıklama şu ifadelerle devam etti; “Su kaynakları, tarım arazileri ve önemli mera alanlarına yakın bir noktada mermer ocağı yapılması patlatmaların etkisiyle su kaynaklarının yönünü değiştireceği gibi etrafa yayılan toz partikülleriyle bölge ekosisteminin bozulmasına, tarım arazilerinin zarar görmesine ve bölge halkının akciğer hastalıklarıyla mücadele etmesine sebep olacaktır. Hayatını ekip biçme ve hayvancılık ile kazanan bölgedeki köylülerin toprakları zarar görecektir, bu durum bölgeyi kuraklığa götüren sürecin başlamasına sebep olacaktır” 

“YARGI KARARLARI HİÇE SAYILIYOR”

DEDEF’in açıklaması; “Yetkili ve sorumluluk sahibi olanlar; bütün bu maden projelerini durdurarak, tarım, mera ve orman arazisi tahsislerini iptal ederek; yeniden çok yönlü çalışmalarla düzenlemeler yapmak yerine; siyasi iktidarın gücü ile bu alanlarda ranta ve paylaşıma giden yolu tercih etmektedir. Yargı kararlarının yanında bilimsel rapor ve yöre halkının tepki ve mücadelesini hiçe sayarak, vadilerimiz, dağlarımız ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar veren; şirketlerin kontrolüne verilmesini de kapsayan bütün Baraj, HES ve maden projeleri durdurulmalıdır” ifadeleri ile devam etti.

“MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR DEVAM EDECEK”

“Bütün projeler durdurulup, iptal edilinceye, vadilerimizde yaşanan katliamlar durdurulup, sularımızın, meralarımızın dağlarımızın ticarileştirilmesinin önüne geçinceye kadar bundan sonra da var gücümüzle devam ettirme azim ve kararlılığındayız” diyen DEDEF, sorumluluk sahibi yöneticileri göreve, Dersim ve Dersim dostlarını da doğanın korunması için mücadeleye davet ederek açıklamasını sonlandırdı.

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.