Hoşgeldiniz  

Demokratik Kitle Örgütleri işbirliğinde Adil Seçim Güvenliği Platformu kuruldu

İkrar-HA1 | 02 Aralık 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Demokratik Kitle Örgütleri işbirliğinde Adil Seçim Güvenliği Platformu kuruldu

İKRAR – Demokratik kitle örgütleri, sivil inisiyatifler, emek ve meslek örgütleri, Adil Seçim İçin Seçim Güvenliği Platformunu tanıtmak amacıyla Ankara’da basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamada, güç kaybeden hükümetin, iktidarını devam ettirmek için seçim yasası ve siyasi partiler yasasında değişiklikleri gündeme getirmesinin, seçim güvenliğine dair sıkıntıların yaşanabileceğinin sinyalini verdiğine dikkat çekildi. KESK MYK üyesi Gönül Kural Şimşek, adil bir seçim için gerekli önlemlerin alınmasının acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yılmaz Güney Sahnesinde yapılan toplantıda; Alevi Bektaşi Federasyonu, KESK, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, TTB, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Mülkiyeliler Birliği, ODTÜ Mezunları Derneği, Demokrasi İçin Birlik (DİB), Doğu ve Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, Hak ve Adalet Platformu, Antikapitalist Müslümanlar, Diyalog Grubu Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Yurttaş Girişimi tarafından oluşturulan platforma ilişkin bilgi verildi.

Toplantıda açıklama yapan KESK MYK üyesi Gönül Kural Şimşek, “Ülkemizde çok uzunca bir süredir adil ve meşru ortamda seçim yapılmasına dair müdahaleler olmaktadır. 2017 Anayasa Referandumu’nda OHAL şartlarında, adil ve yasal olmayan uygulamalar yaşanmış; YSK’nin mühürsüz oyları geçerli sayması, 31 Mart 2019’da da YSK’nin İstanbul seçimlerini iptali, seçim sonuçlarının güvenilirliğinin tartışılmasını gündeme getirmiştir. Bu amaçlarla 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce kurulan Adil Seçim Platformu, adil ve güvenli bir seçim için kaygı duyan partilerin yanı sıra, demokratik kitle örgütleri, sivil insiyatifler, emek ve meslek örgütlerinin bir araya gelerek seçmenin dileği, beklentisi doğrultusunda, ülkemizde adil ve güvenli bir seçim ortamının sağlanması, seçimlerde halk iradesinin her türlü şaibeden uzak şekilde sandığa yansıması için oluşturduğu bir güç birliğidir” dedi.  

“İKTİDAR SEÇİM GÜVENLİĞİ SIKINTISI YAŞANABİLECEĞİNİN SİNYALİNİ VERİYOR”

Şimşek, platformun temel hedefinin, her seçmenin oyunun kullandığı gibi çıkması, seçimin adaletli bir şekilde, güvenlikle sonuçlanması olduğunu söyledi.

Şimşek, “Bugün de güç kaybeden hükümetin, iktidarını devam ettirmek için seçim yasası ve siyasi partiler yasasında değişiklikleri gündeme getirmesi ve kamuoyunda tartışmaya açması, seçime dair müdahalelerin ve seçim güvenliğine dair sıkıntıların yaşanabileceğinin sinyalini vermektedir. Önümüzdeki dönemde yapılacak seçimlerde adil bir seçim için gerekli önlemlerin alınması acil bir ihtiyaçtır. Adil Seçim Platformu deneyimleriyle bu sürecin ihtiyacı olarak Adil Seçim İçin Seçim Güvenliği Platformu oluştu” dedi.

Ortak basın açıklaması, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ve Demokrasi İçin Birlik Koordinasyon üyesi Nesteren Davutoğlu tarafından okundu.

Açıklamada “Tüm siyasi partiler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, STK’ler ve sivil inisiyatifler vakit kaybetmeden seçim süreci ile ilgili çalışmaları başlatmalı ve birlikte nelerin yapılması gerektiğini belirlemelidirler. Geçmişteki benzer çalışmaların başarılı ve başarısız yönleri araştırılmalı, çalışmalarda dikkate alınmalıdır. Seçim güvenliği yalnızca sandık güvenliği ile sağlanamaz. Seçim sürecinin her aşaması dikkatlice planlanmalı, tüm süreci kapsayacak ayrıntılı bir eylem hazırlanmalı, ilan edilmeli ve yurttaşlar göreve çağrılmalıdır” denildi.

Açıklamada, YSK ile İl ve İlçe Seçim Kurulu kararlarını ve uygulamalarını takip edecek izleme heyetleri oluşturulması gerektiği belirtildi.

Devamında, “Aynı zamanda idarenin karar ve uygulamaları da izlenmelidir. Propaganda hakkı ve eşit uygulama, seçim sürecinin her alanında talep edilmeli, gereken durumlarda hukuki süreç başlatılmalıdır. Sandık kurulu görevlisi ve müşahit görevlendirmelerini, tek bir sandıkta eksik kalmayacak şekilde hep birlikte yapmalıyız. Seçim öncesi eğitim alan ve alacak yüz binlerce görevli ve gözlemcinin sandıkların başında hazır bulunmalarını sağlamalıyız. Yasanın tanıdığı bütün gözetim, denetim yetkileriyle donanmış üyeleri ve müşahitlerle bütün sandıklarda görev almalı, yasaların verdiği yetkilerimizi sükûnet ve kararlılıkla kullanmalıyız” denildi.

“BİRLİKTE HAREKET EDELİM”

Seçme hakkının, sadece oy kullanmakla başlayan ve biten bir hak olmadığı vurgulanan açıklamada “Oyuna sahip çıkmak da seçmen olmanın gereği ve seçmenlerin hakkıdır. Tüm seçmenleri seçme haklarını tam olarak kullanmaya, sandıklara sahip çıkmak üzere yola çıkanlara destek olmaya çağırıyoruz. Tüm seçmenlerin iradesinin seçime tam ve eksiksiz olarak yansıması için bütün gücümüzle seçim sürecini izlemek ve sorunların ortadan kaldırılması için çaba göstermek için bir araya geldik. Bu amaçta ortaklaşan tüm demokratik kitle örgütlerini, sivil inisiyatifleri, emek ve meslek örgütlerini ve siyasi partileri de aynı çatı altında toplanmaya ve birlikte hareket etmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.