Hoşgeldiniz  

Deniz Poyraz Davası İzmir’de başladı; “Deniz’in katilleri ve arkasındaki güçler hesap verecek”

İkrar-HA1 | 29 Aralık 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Deniz Poyraz Davası İzmir’de başladı; “Deniz’in katilleri ve arkasındaki güçler hesap verecek”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Örgütü’ne gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu hunharca katledilen Deniz Poyraz’ın davası bugün İzmir Adliyesinde 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Adliye önünde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve çok sayıda Milletvekilinin katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Buldan “Deniz’in katilleri ve arkasındaki güçler hesap verecek” dedi.

İzmir Adliyesi önünde gerçekleştirilen açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, PM ve MYK üyeleri, Kadın Koordinasyonu üyeleri, milletvekilleri, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Ayşe Erdem, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ, SKM Genel Sözcüsü Çiçek Otlu ile EMEP, Halkevleri, DİSK, TÖP, Devrimci Parti, Alevi Bektaşi Dernekleri, Kadınlar Birlikte Güçlü ve Barış Annelerinden temsilciler katıldı.  

Açıklamada konuşan Buldan, şunları söyledi:

“Bugün Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması yapılacak. 17 Haziran’da İzmir İl Örgütümüze yapılan saldırıda Deniz Poyraz arkadaşımız vahşice katledildi. Bugün burada bir katil yargılanacak ama bu katilin arkasındaki güçler, bu katile emir verenler, tetiği çekmesi için yönlendirenler halen açığa çıkmadı, sorgulanmadı. O gün Deniz’i katlederken büyük bir kaos planladılar. Deniz’e sıkılan kurşun elbette ki bu ülkede birlikte yaşam umuduna sıkılan kurşundur. Deniz’e sıkılan kurşun aynı zamanda barış umutlarına ve demokrasiye sıkılan kurşundur. Bu kurşunu sıkmak için katili partimize gönderenler bir kaosun peşindeydiler. Ama Türkiye halkları bu kaosun yaşanmasına izin vermedi. Bu kaosu elinin tersiyle ittiği gibi ülkede milyonlar Deniz oldu. Türkiye’de milyonlar Deniz’e sahip çıktı. Biz biliyoruz ki özellikle iktidarın dili, nefreti, öfkesi, HDP’yi her gün hedef göstermesi, her gün partimize hakaret etmesi Deniz’in öldürülmesine ve katillerin yönlendirilmesine neden oldu. O günkü atmosfer, iktidarın dilinden asla bağımsız ele alınamaz. Roboski Katliamının katilleri ortaya çıkmadığı sürece, Ankara Garı’nın, Suruç’un katilleri ortaya çıkmadığı sürece, Deniz’in katillerinin arkasındaki güçler ortaya çıkmadığı sürece bu ülkede ne yazık ki cinayetler devam edecek gibi görünüyor. Bu katil İzmir Emniyet Müdürlüğünü 27 kez aramasına rağmen kiminle görüştüğünü, kimlerle görüştürüldüğünü halen açığa çıkarmayan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Emniyet Müdürlüğünde kimlerle görüştü, bunu sorgulayacağız. Olayın üzerinden 7 ay geçti. Bu 7 ay süresince katilden başa hiç kimse tespit edilmedi. Telefon kayıtlarının incelenmesine, görgü tanıklarına rağmen bu katilden başka kimse tespit edilemedi .Bu katil sadece tetiği çeken katil değildir, bu katil arkasındaki güçlerle yani ağababalarıyla beraber tetiği çeken bir katildir. Bunun için siz sorgulamazsanız elbette biz sorgulayacağız. Bugün bu duruşma başta olmak üzere bundan sonraki bütün duruşmalarda hukukçularımız bu soruşturmayı en iyi şekilde yapacak. Bu katilin ağababalarının da ortaya çıkmasıyla bu iş biter.

Sana söz veriyoruz Deniz yoldaşım, yattığın yerde gözün arkada kalmasın. Daha senin kanın kurumadan Bahçelievler’de saldırı girişiminde bulunanlara sesleniyoruz: Deniz’in katilleri hesap verecek, yönlendirenler hesap verecek, arkasındaki güçler bu ülkeye, kadınlara ve partimize hesap verecek. Biz bu ülkeye barışın, demokrasinin, adaletin gelmesi için büyük çabalar sarf ederken, bu ülkede kaos yaratmaya çalışanlar ve savaş yanlısı olanlar bilsin ki asla demokratik yönetimden, hukuktan ve adaletten vazgeçmeyeceğiz.

Deniz’i rahmetle anıyoruz. Annesi başta olmak üzere ailesine, arkadaşlarına, partimize, Kürt halkına ve yanımızdaki dostlarımıza başımız sağ olsun diyoruz. Bu duruşma başta olmak üzere bütün duruşmalarda burada olacağımıza söz veriyoruz” 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.