Hoşgeldiniz  

Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu Fındıklı’da: “Bunlar karadenize güzellik diye bakmazlar”

İkrar-HA1 | 04 Haziran 2021 | Doğa Ekoloji, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu Fındıklı’da: “Bunlar karadenize güzellik diye bakmazlar”

İKRAR – Dersim Belediye Başkanı TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu Rize’nin tek CHP’li ilçesi Fındıklı’yı ziyaret etti. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu ile CHP Fındıklı İlçe Başkanı Kadirhan Kadıoğlu tarafından karşılanan Başkan Maçoğlu, Fındıklı Belediyesi tarafından Ahmed Arif ve Nazım Hikmet Ran için düzenlenen anma programına katıldı, şiir okudu; Fındıklı Halk Korosu tarafından seslendirilen “Dilbera Dersim” türküsünü dinledi. 

Halkçı Belediyecilik, Üretim ve Kooperatifçilik konuları üzerine Fındıklı Kent Konseyi tarafından düzenlenen panellere katılım sağlayan Maçoğlu, ardından Fındıklı Belediyesi tarafından düzenlenen Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve Ahmed Arif anma etkinliğine de katılan Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu, burada Nazım Hikmet’in “Açlık Ordusu Yürüyor” şiirini okudu.

“BİZİM ESAS YAPMAK İSTEDİĞİMİZ DOĞAYI KORUMAK”

Fındıklı’da başlayan meci (imece) kültürü ile ortaklaşma sağlamayı hedeflediklerini belirten Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu şu ifadeleri kullandı; “Burada fındık ve çay üzerinden, Ovacık’ta da nohut, fasulye, bal ve benzeri ürünlerin karşılıklı aktarımı üzerinden bir görüşme yapıyoruz. Esasen mesele şu; Türkiye’de tarım ürünlerinin ve tarım üretiminin bu kadar yok sayıldığı bir dönemde, gümrük vergilerinin kaldırılarak aldıkları ürünlerle buradaki üreticinin yok edildiği bu tarihte bizler küçük alanlarda, ilçelerde, illerde birlikte iş yapabilmeyi, üretimi nasıl geliştirebileceğimize dair karşılıklı bir tartışma yürütüyoruz. Ülkenin onlarca büyük ovası var. Patatesi, buğdayı ve benzeri birçok şeyi ithal ediyoruz, dışarıdan alıyoruz. Milyonlarca lira, bu ülkede üreticinin ürettiği o değer buranın dışına çıkıyor. Bizim esas olarak yapmak istediğimiz şey; doğayı korumak, toprağı korumak, suyu korumak… Sonrasında da onun üzerinde ürettiklerimizle insanların sağlıklı gıda hakkını korumak. Burada da özellikle çay ve fındık üzerinden öğrenmek istediğimiz için, karşılıklı neler yapabileceğimizi tartışmak istediğimiz için buradayız.” 

“DERSİM’DEN İKİZDEREYE, CERATTEPEYE… DİRENECEĞİZ ve KAZANACAĞIZ”

Karadeniz’de gerçekleşen doğa tahribatlarının bir benzerinin de Dersim’de maden ocakları açarak, barajlar yaparak sürdürüldüğüne değinen Başkan Maçoğlu “Doğaya dair nerede bir rant ve talan varsa aslında tüm insanlığın buna dair bir sözü olması lazım. Bu söz ancak bir dayanışma üzerinden olabilir; ama esas yaşadığınız alana dair, bütün halkın herkesin, o doğayı koruma adına o bölgeyi koruma adına bir mücadele yöntemini geliştirmesi lazım. Mesela, burada Artvin’de Cerattepe’de, bugün İkizdere’de…Ve Dersim’de baraj ve HES projesi vardı, birçok alanda da bizim kazanımlarımızla sonuçlandı. Ama biz biliyoruz, kapitalizm doğayı bu şekilde gördükçe; kendisine biat etmeyen, kendisine çalışmayan bu doğayı böyle gördükçe ona saldıracaktır. Yani biliyorsunuz, kapitalist anlayış gölgesinden faydalanmadığı ağacı bile kesiyor ya da yok ediyor. Şimdi böyle olunca, Fındıklı’ya, Karadeniz’e bakıyoruz. Doğası bu kadar güzel olan bir yerde bunlar rahatsız oluyor. Bunlar buraya güzellik olarak bakmaz, orada ne elde edeceğine dair bakar. Dünyada böyle bir sistemle hiçbir doğa parçası rahat değildir. Bu sistemin değişmesi lazım. Bizim tüm insanlığa çağrımız net, sosyalist bir anlayış gelmedikçe hepimiz tehlikedeyiz, hepimiz saldırıya uğrayacağız; ama bu saldırıya karşı hepimiz birleşeceğiz ve bunların bu anlayışını püskürteceğiz” dedi.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.