Hoşgeldiniz  

Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler İstanbul’da anıldılar

İkrar-HA1 | 05 Mayıs 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler İstanbul’da anıldılar

İKRAR – 4 Mayıs 1937 tarihinde alınan bakanlar kurulu kararı ile Dersim’de yaşayan on binlerce can için katliamın yıldönümü dolayısıyla Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Dersim Araştırma Merkezi (DAM) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)’nun çağrısı ile Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelenler 1937-1938 yılları arasında hunharca katledilen canları andılar.

DEDEF, DAM ve ADEF tarafından yapılan açıklama;

4 MAYIS, 1937-38 DERSİM TERTELESİ GÜNÜ İLAN EDİLSİN!

4 Mayıs 1937 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu bir bölgenin, bir halkın planlı ve sistemli olarak yok edilmesine karar vermişti. Biz Dersimlilerin Roca Şaâ – Kara Gün dediği o günden sonra halkımıza karş kitlesel kırım yapıldı.

Bu nedenle; Dersim Tertelesi’nin 85. yıldönümünde katliamda hayatlarını kaybedenleri saygı ve hürmetle anarken, katliamcı uygulamaları nefretle kınadığımızı ifade etmek istiyoruz.

4 MAYIS 1937 BAKANLAR KURULU KARARINDAN SONRA DERSİM’DE NELER YAŞANDI!

4 Mayıs1937 Bakanlar Kurulu kararıyla, Dersim’de köyler boşaltıldı, evler yakıldı; halkımız, dünyada eşi, benzeri görülmemiş bir katliama tabi tutuldu. Bu kırımda; canlarını kurtarmak için mağaralara sığınan kadın ve çocuklar, zehirli gazlarla öldürüldüler. Masum çocuklar; bilhassa da kız çocukları ailelerinden zorla alınarak, başta subaylar olmak üzere askeri personele savaş ganimeti olarak verildi.

Bu uygulamalarla, sadece Dersim le karş değil, tüm insanlığa karşı suç işlendi. Bu yönüyle Dersim’de bir insanlık suçu işlenmiştir.

Bugün başta bizlere,bütün insanlığa karşı işlenmiş bu suçun teşhir edilmesi,insanllk huzurunda lanetlenmesini sağlamak sorumluluğu düşmektedir.

Dersim’de gerçekleştirilen katliamın başlıca sorumlusu, farklı olma hakkını ‘düşman’ olarak kodlayıp yok eden tekçi, ırkçı ideolojidir. Bu tekçi uygulamayı savunan hükümetler 85 yıl boyunca aynı yaklaşımı göstermiş ve göstermektedirler. Müesses nizamın günümüzdeki devamı ise, benzer uygulamaları sürdüren mevcut siyasal iktidardır. Günümüzün siyasal iktidarı da o günlerden aldığı mirasla barajlar,HES’Ier, madenler,ormanların yakılması. arazi tahsisi ve inanç yerlerinin tahribatı ile bu siyaseti sürdürmekte; bu yönüyle de Tertele Devam Etmektedir.

1937/1938, Dersim halkına yönelik baskı ve asimilasyon politikalarının toptan bir imha haline dönüşme tarihidir. 15 Kasım 1937 tarihinde başta Seyid Rıza olmak üzere Dersim’in önde gelenleri idam edildi. İdam edilenlerin mezar yerleri aradan 85 yıl geçmesine karşın halen açıklanmamıştır.

Dersim 85 yıldır, yaralarını sarmaya, inkâr edilmişliğini aşmaya, eşit yurttaşlık hakkını kazanmaya ve atalarının mezar yerlerini bulmaya çalışıyor.

Dersim Toplumu ve Dersim Kurumları olarak sonuç alıncaya kadar hak ve hakikat yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.

Devletin tüm kurumlarıyla bir soykırım olan Dersim Tertelesiyle yüzleşmesini talep ediyoruz. Bu yüzleşme aynı zamanda yeni kırım ve katliamların yaşanmasının yolunu da kapatacaktır.

Tarihi hatırlamanın ve katledilenlerin anıları önünde saygıyla eğilmenin, ülkemizde, ilerde benzeri kitlesel katliamların engellenmesi; insan haklarına saygılı, barışı sağlamış demokratik bir toplumun kurulabilmesi için çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Dersim katliamında yaşamını yitirenleri hürmetle anarken, 4 Mayıs gününün”1937-38 Dersim Tertelesi Günü” olarak resmen kabul edilmesini öncelikle talep ediyoruz.

TALEPLERİMİZ

Dersim Katliamı öncesi ve sonrasına dair arşivler açılsın.
Tertele’de ne kadar insanımızın katledildiği açıklansın.
Dersim ismi iade edilsin.
Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.
Başta Seyid Rıza ve yol arkadaşları olmak üzere, idam edilenlerin mezar yerleri açıklansın.

Dersim halkından resmen ve etkili bir şekilde özür dilensin.

Dersimde Ekolojik tahribata yol açacak projeler derhal iptal edilsin
 
HABER MERKEZİ
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.